20.05.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

krakowskie lerue

„Lalka”, najbardziej warszawska powieść w historii polskiej literatury, ma swoje lubelskie korzenie. Marcin Fedorowicz, przewodnik i organizator spacerów po Lublinie Bolesława Prusa, będzie o nich opowiadać podczas spotkania, jakie 24 maja o godz. 17:30 odbędzie się w  Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa (Krakowskie Przedmieście 7, Warszawa). Spotkanie połączono z  konferencją prasową poświęconą najnowszemu, krytycznemu wydaniu powieści Bolesława Prusa. Książka jest kolejną pozycją ukazującą się nakładem Wydawnictwa Episteme i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w ramach edycji krytycznej Pism wszystkich Bolesława Prusa (zaplanowano łącznie 70 tomów). Marcin Fedorowicz będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Kulinarna historia przedwojennej Polski Aleksandry Zaprutko-Janickiej nie jest wyłącznie opowieścią o kuchni. Kuchnie, spiżarnie i targ są dla autorki terytorium zmian, które nie były tylko konsekwencją wielkiej historii, ale też miały na nią wpływ. Nie tylko o książce „Dwudziestolecie od kuchni” autorka opowiadała podczas spotkania w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy jego fragmenty.

Robert Pranagal będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Opowie nie tylko o swoich inspiracjach, ale także zaprosi na spotkanie, jakie odbędzie się w poniedziałek o 17.00 w Chatce Żaka w Lublinie w ramach XI edycji Lubelskich Dni Fotografii. Robert Pranagal, jak przypominają organizatorzy, jest: „zafascynowany światłem jako tworzywem oraz swobodą interpretacji fotograficznej. Dąży do fotografii, które wykraczają poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości. Autor sześciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, przez które uhonorowany został „Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Uczestnik, laureat oraz zdobywca kilkudziesięciu medali, wyróżnień dyplomów i innych nagród na międzynarodowych salonach fotografii w ponad 30 krajach, na wszystkich kontynentach. W 2017 roku otrzymał prestiżowy tytuł Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej z siedzibą w Paryżu (Excellence FIAP), a także Mistrza Indyjskiej Fundacji Sztuk Wizualnych (Master IVAF).”

„Słowa na wolności” to hasło tegorocznej, jedenastej, edycji „Miasta Poezji” (www.miastopoezji.pl) w Lublinie. Wydarzenia festiwalu rozpoczynają się w środę. Opowiedzą o nich Magdalena Krasuska i Grzegorz Jędrek.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska. 

Na zdj. rycina Adama Lerue z 1857 r. Wysoka kamienica w głębi ulicy (Krakowskie Przedmieście w Lublinie), to dom Jana Mincla, kupca lubelskiego, który był pierwowzorem postaci o tym nazwisku z „Lalki” Bolesława Prusa. Fot. ze zbiorów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

Exit mobile version