27.05.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

img 1501

JA DE, to tytuł tomu wierszy Aleksandry Zińczuk, który ukazał się niedawno nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. „Tom debiutancki, wielowątkowy, niezwykle mocny, mieszczący wiersze i krótkie poetyckie prozy pisane przez ponad dekadę – pisze Piotr Lorkowski w recenzji na stronie Instytutu Książki. – Od samego początku sugeruje, że autorka ma zamiar chadzać własnymi drogami. Owe drogi bardzo często powadzą na Wschód – ukraiński, wołyński, poleski. Niekiedy po prostu – na przygraniczną polską prowincję. A i w Lublinie wschodnie echa słyszy jeszcze całkiem wyraźnie. Bliższe czy dalsze podróże mają dla poetki przede wszystkim wymiar egzystencjalno-poznawczy, bo od sentymentalnej turystyki stroni.” Aleksandra Zińczuk będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Andrzej Dybczak jest z wykształcenia etnologiem, ale jest też pisarzem. Do tej pory ukazały się dwie jego książki: „Gugara” i zbiór opowiadań pt. „Pan wszystkich krów” (nominowany kilka dni temu do Literackiej Nagrody Nike). Jest też współautorem filmu dokumentalnego zatytułowanego „Gugara”, który podobnie jak i książka opowiada o syberyjskich pasterzach reniferów. O świecie, w którym spotkał Ewenków, Nieńców, Selkupów, pasterzy krów na południu Polski i robotników wyładowujących dorsza w Norwegii, opowiadał w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy fragmenty tego wieczoru.

Wprawdzie historia polskich słuchowisk rozpoczyna się 29 listopada 1925 roku, kiedy to na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wyemitowana została na żywo „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego, to właśnie w maju obchodzimy 90 tą rocznicę emisji pierwszej sztuki napisanej specjalnie dla radia. W roku 1928 Polskie Radio Wilno ogłosiło konkurs na słuchowisko oryginalne. Zwyciężył Witold Hulewicz, autor „Pogrzebu Kiejstuta”. Emisja (na żywo) odbyła się 17 maja 1928 roku, o godzinie 17:45 na antenie wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Nie tylko o tym słuchowisku opowiadał w Teatrze Starym w Lublinie dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Przywołamy fragment tego wieczoru.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. nadesłane

Exit mobile version