11 zespołów z 8 ośrodków szkolnictwa specjalnego wzięło udział w 10. Integracyjnym Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Buziak 2018”. Na scenie Tomaszowskiego Domu Kultury uczestnicy prezentowali swoje talenty w dziedzinie tańca, śpiewu i gry aktorskiej.
Zabawa i integracja
O artystycznym poziomie uczestników mówi współorganizatorka wydarzenia, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim, Agata Bielak. – Doświadczenie jest niezapomniane. Ośrodki przyjeżdżają z przeróżnymi prezentacjami: formami tanecznymi, zespoły z muzyką graną na żywo. Dla dzieci jest to wspaniała zabawa, a przede wszystkim terapia. Staramy się, aby traktowali to jako zabawę i nie czuli presji oraz integrowali się ze środowiskiem lokalnym.
– Zacząłem śpiewać, gdy miałem może z 8 lat. Gramy po konkursach, publiczność się bawi – mówi Daniel Kuś, zespół „Urwisy” z Zamościa.
Każdy ma w sobie „coś”
– W każdym staramy się znaleźć to, co będzie mógł pokazać – zauważa Edyta Birun, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim im. Janusza Korczaka. – Jeżeli publiczność jest otwarta to odbija się to na wykonawcach. Oni chcą być zauważeni. Przygotowanie jest czasochłonne, a dla nich to codzienne próby i tę pracę chcą pokazać.
– Emocje są ogromne, uczniowie bardzo długo czekają na takie występy. To świetna okazja, aby się zaprezentować i pokazać swoje umiejętności – uważa Wioletta Witkowska, pedagog specjalny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. – Zumba jest trendy, a my i uczniowie podążamy za trendami.
Budowa pewności siebie
– Dla niepełnosprawnych taki przegląd to budowanie obycia scenicznego, pewności siebie, uczenie się tekstów, wyrazu scenicznego, nawiązywanie kontaktów, funkcjonowanie osobiste i prezentacja dorobku – zaznacza Roman Kania, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim. – Na takie imprezy przychodzi coraz więcej ludzi, bo zauważają że niepełnosprawni mają wiele do przekazania.
Przegląd Twórczości „Buziak” jest organizowany – z przerwami – od 2001 roku. Po emocjach związanych z występami na artystów czekał specjalnie przygotowany jubileuszowy tort od przyjaciół ośrodka oraz dyskoteka.
AlF
Fot. Aleksandra Flis