Dziś (31.05) przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana powszechnie Bożym Ciałem. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii Eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.
Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu. Zrobił to papież Jan XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Ma bezpośredni związek z objawieniami Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.
W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały u nas wprowadzone później – około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.
W Polsce Boże Ciało jest obchodzone w czwartek. W niektórych krajach uroczystość została przeniesiona na niedzielę.
IAR
Fot. archiwum