Uroczystym podniesieniem flagi państwowej przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, szkół i organizacji, a także mieszkańcy i turyści uczcili w Zamościu Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Biało-czerwone barwy królują dziś (02.05.) w całej Polsce. Jednak zanim powiesimy flagę, warto pamiętać, że flaga państwowa jako nasz symbol narodowy wymaga odpowiedniego traktowania.
– Flaga jest symbolem narodowym i należy ją traktować z szacunkiem – mówi wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, pułkownik Marek Kwiecień. – Musimy tu rozróżnić flagę i barwy narodowe. Jeżeli mówimy o fladze Rzeczpospolitej Polskiej, to myślimy o płacie materiału, który ma proporcje 5:8. Każda inna proporcja bieli i czerwieni jest barwą narodową.
– Flaga to najważniejszy symbol na terenie Rzeczypospolitej. Należy ją szanować poprzez eksponowanie jej czystej i niepostrzępionej. Ma nie dotykać podłoża. Nie może stanowić swego rodzaju „obrusu”: nie przystoi na niej eksponować nawet Virtuti Militari – dodaje pułkownik Kwiecień.
– Za niewłaściwe traktowanie flagi grozi kara aresztu lub grzywny na podstawie Kodeksu wykroczeń. Chodzi tu oczywiście o drobniejsze czyny, związane z zaniedbaniem lub porzuceniem czy wywieszeniem jej w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Natomiast publiczne znieważenie, zniszczenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi państwowej to już przestępstwo – informuje Bartosz Wójcik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Zamość jest pod względem dbania o właściwe postępowanie z flagą miejscem wyjątkowym w całej Polsce. – Jest jedynym miastem Rzeczpospolitej, które posiada „Skrzynię flagową”, taką, jaką można spotkać w Stanach Zjednoczonych czy państwach skandynawskich. Ten, kto się chce pozbyć zniszczonej lub uszkodzonej flagi, może to zrobić właśnie tam. To najgodniejsze miejsce – podkreśla pułkownik Marek Kwiecień.
– Żeby godnie złożyć flagi, wzorem ubiegłych lat utworzone zostały dwa miejsca. Pierwsze znajduje się w Lunecie, czyli Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej na Plantach, drugie w Muzeum Zamojskim. Apelujemy do wszystkich, którzy przyjdą na uroczystości majowe, żeby nie wyrzucali flag, ale przynieśli je do tych punktów – stwierdza Marek Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa.
Eksponujmy flagi i cieszmy się nimi, ale zgodnie z przepisami. Za naruszenie przepisów o używaniu flagi Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny od 20 do 5000 zł i areszt od 5 do 30 dni.
AlF / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE:
Tadeusz Sobieszek: Symbole są widomym znakiem narodu
Wojewoda lubelski: Flaga to świętość