Gmina Łukowa: 75. rocznica pacyfikacji Szarajówki

dsc 2113

Kilkaset osób oddało hołd ofiarom niemieckiej pacyfikacji wsi Szarajówka w gminie Łukowa. W okresie niemieckiej okupacji jej mieszkańcy aktywnie współpracowali z polskim podziemiem, pomagali ukrywającym się Żydom oraz żołnierzom Armii Czerwonej, zbiegłym z niemieckiej niewoli. W 1943 roku Niemcy w tej części Zamojszczyzny dokonali jednej z najtragiczniejszych akcji wymierzonych w ludność cywilną.

– Z powierzchni ziemi zniknęła cała wieś, a niektóre rodziny zostały całkowicie wymordowane. Było to bestialstwo na niewyobrażalna skalę – mówi wójt gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.  – Niemcy wraz z Ukraińcami wpędzili wszystkich wyłapanych mieszkańców Szarajówki do budynku i po długich, kilkugodzinnych przesłuchaniach i torturach – podpalili. Płonęło żywcem 59 mieszkańców.

Na rocznicowe uroczystości złożyła się akademia przygotowana przez młodzież, msza święta polowa, złożenie kwiatów na cmentarzu ofiar w Szarajówce oraz rekonstrukcja wydarzeń z maja 1943 roku przygotowana przez mieszkańców gminy Łukowa i Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja.

– Stojąc u stóp zbiorowej mogiły mieszkańców wsi Szarajówka, za ich ofiarę płacimy naszym szacunkiem i pamięcią. Jako chrześcijanie zobowiązani jesteśmy także do przebaczenia zbrodniarzom – mówił podczas Eucharystii ks. Marek Tworek. – Miejsce, w którym jesteśmy, to doskonała lekcja uczenia się zdolności przebaczania. Jeśli ktoś przebaczy, zyskuje niewiarygodną wolność swojego serca. Przestaje być obciążony brzemieniem nienawiści, zemsty, odwetu. Przebaczenie daje wolność.

Masakra mieszkańców Szarajówki odbiła się szerokim echem w okupowanej Polsce. Informowały o niej raporty polskiego podziemia oraz konspiracyjna prasa.

TsF

Fot. TsF

Exit mobile version