Jak wypoczywać, aby odpocząć? 

odpoczywa

Polacy nie potrafią odpoczywać – alarmują psychologowie. Blisko 40 % z nas w czasie urlopu, nie potrafi odciąć się od codziennych obowiązków, także służbowych. Wolny czas często wykorzystujemy na przykład na nadrabianie zaległości w pracy albo na myślenie o niej.

– Tymczasem odcięcie się od ciągłego myślenia o tym, co jeszcze powinniśmy zrobić, jest niezbędne dla zachowania właściwej kondycji psychicznej – podkreśla dr Piotra Kwiatkowskiego z Instytutu Psychologii UMCS. – Praca zajmuje istotne miejsce w naszym życiu i jest to główna oś naszego funkcjonowania. Wielu Polaków zajmuje się sprawami zawodowymi w weekendy. Nie ma się czemu dziwić, że jeśli nie zajmujemy się pracą to zaczynamy się gubić. Bardzo często zauważam, że urlop wywołuje konflikt wewnętrzny. Reagują poczuciem winy na sytuacje, gdy mają czas tylko dla siebie – wyspać się czy poświęcać czas na przyjemności.

Ciągle gonimy…

– Jeśli mam wolny weekend to często już myślę o sprawach, jakie czekają na mnie w kolejnym tygodniu. Ciężko oderwać się od tej codzienności – pracy i nauki – mówią lublinianie. – Wydaje mi się, że ambitne osoby, które chcą coś osiągnąć ciągle mają z tyłu głowy, że jeśli nie będą stale skoncentrowani to coś pójdzie nie tak. Każdy ciągle za czymś goni: za pieniądzem, aby do czegoś dojść, wiedzą. Są głodni tego i nie potrafią wyluzować. Wchodzi się w rytm, w którym ciężko wyhamować.

Jak odpoczywać?

– Jeżeli zadbamy, by przed przerwą pozamykać wszystkie sprawy, oddelegować obowiązki do zaufanych osób. Nie podejmujemy nowych projektów, które wymagałyby zaangażowania to zdecydowanie łatwiej przełączyć się w tryb wypoczynku – proponuje dr Kwiatkowski. – Jesteśmy nastawieni zadaniowo, gdy nieustannie musimy planować – gdzie pojechać, co zwiedzić. Nastawiamy się, że każdy będzie miał dobry humor i tryskał energią. Jednak w praktyce to nie wychodzi. Planowanie i wykonywanie wszystkich punktów, często z obłędem w oczach, generuje dużo napięcia i męczy. Niewiele jest osób, które chcą leniwie spędzić czas – z rodziną, dziećmi, niespiesznie, wspólnie zjeść i pogadać. Dajmy sobie prawo do wypoczynku to kwestia lubienia i cenienia samego siebie.

Psychologowie podkreślają zgodnie – najważniejsza jest jakość naszego wypoczynku, a nie jego długość.

SuPer

Fot. pixabay.com

Exit mobile version