Kościół pw. Świętego Ducha, znajdujący się w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, zyskał nowy blask. W trakcie prowadzonych prac odsłonięte zostały też legary pierwotnej posadzki. Obiekty te będą udostępnione dla zwiedzających.
Kościół Św. Ducha jest najstarszą budowlą znajdującą się na terenie Południowego Podlasia. Został wybudowany w latach 1520-1530.
– Był kiedyś kaplicą zamkową Sapiehów – informuje rzecznik kodeńskiego sanktuarium, ojciec Mateusz Pawłowski. – Podczas remontu odkryto jego pierwotną posadzkę. Widać teraz filary, na których znajdowała się dawna podłoga, prawdopodobnie drewniana. Teraz będzie ona widoczna dla zwiedzających, zostanie podświetlona i znajdzie się za szybą.
W ramach prowadzonych prac remontowych osuszone zostały też fundamenty kościoła, wymieniono dachówkę, oczyszczono cegły, z których zbudowana jest świątynia
– Świątynia ma wyjątkowy styl. Została wykonana w stylu gotyku nadwiślańskiego. Jej wnętrze też prezentuje się przepięknie. Otwory okienne są tylko po jednej stronie, a kościół jest wsparty w środku na czterech filarach w kształcie krzyża, zwieńczonych sufitem niczym rozgwieżdżone niebo – opowiada Zofia Sacharczuk, przewodnik po kodeńskim sanktuarium.
– W kościele znajduje się też krzyż, a na nimi Jezus Chrystus uśmiechnięty. Jest to niewątpliwie ewenement na skalę naszego kraju albo nawet i kontynentu – dodaje ojciec Mateusz Pawłowski.
– Całe miejsce robi wielkie wrażenie. Jest tu cisza, spokój i kawał historii, którą dopiero powoli odkrywamy – stwierdza jeden z pielgrzymów.
Z kościołem pw. Świętego Ducha związana jest też historia cudownego obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej. Obraz, który w 1631 roku do Kodnia z Rzymu przywiózł Mikołaj Sapieha, przez pierwsze lata znalazł się właśnie w kościele pw. Św. Ducha. Dopiero później został przeniesiony do kodeńskiej bazyliki.
Kościół jest codzienne otwarty dla zwiedzających.
MaT / opr. MaTo
Fot. Małgorzata Tymicka