Katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do najważniejszych wydarzeń z naszej historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami, ślubów króla Jana Kazimierza, które powierzały królestwo opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uroczystość Królowej Polski została ustanowiona po roku 1918, czyli po odzyskaniu niepodległości. – To także pewien symboliczny znak, który pokazuje, że orędownictwu Maryi zawdzięczamy tę siłę, iż Polska wiele razy powstawała jak feniks z popiołów. Maryja nie zawiodła naszej nadziei i otocza nasz naród swoją opieką – uważa ksiądz Bartosz Szoplik.
Duszpasterz podkreśla, że korzystając z wolności, należy odkryć nie tylko historyczne znaczenie uroczystości Królowej Polski, ale przede wszystkim jej sens duchowy. Matka Boża ma stać się dla nas wzorem życia i wiary.
Oficjalnie święto to obchodzone jest od 1923 roku. W okresie PRL-u władze komunistyczne zaprzestały publicznego świętowania uroczystości Królowej Polski.
IAR / ŁoM / opr. ToMa
Fot. wikipedia.org