– Udział w warsztatach złotniczych, robienia witraży, zwiedzanie ruin zamku w towarzystwie duchów, poszukiwanie zaginionej dziewczyny w skansenie – to niektóre propozycje placówek kultury w Lubelskiem na sobotnią Noc Muzeów.
W Muzeum Lubelskim, mieszczącym się na Zamku Lubelskim, zaplanowano rodzinne warsztaty wykonywania witraży z motywami najcenniejszego zabytku tej placówki – bizantyńsko-ruskich fresków w gotyckiej kaplicy Trójcy Świętej. Będzie można dowiedzieć się jak w XV w. malował freski ich autor, mistrz Andrzej i wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu The Snopkers Ansamble. Na dziedzińcu zamkowym zaprezentowany zostanie pokaz żonglerki flagami i spektakl „Noc w muzeum”. Zespół tańca dawnego Belriguardo pokaże jak wyglądały stroje, muzyka i tańce w średniowieczu. Na wzgórzu zamkowym będzie można oglądać pojazdy używane w II Korpusie gen. W. Andersa podczas walk we Włoszech w latach 1944–45.
Nocną wędrówkę po dawnej wiosce i przedwojennym miasteczku, w poszukiwaniu zaginionej młodej dziewczyny, przygotowało Muzeum Wsi Lubelskiej. Scenariusz zabawy przewiduje spotkanie z Cyganami z obozowiska nieopodal wsi, z tajemniczym paniczem z dworu i inne niespodzianki prowadzące do wyjaśnienia zagadki zniknięcia wieśniaczki.
– Od godziny 20.00 zapraszamy na Nocne Bajania – mówi dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej, Michał Korbut.
W Noc Muzeów włączyło się także Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji – mówi jego dyrektor Piotr Franaszek. – Będzie można zobaczyć wystawę „Opera Fashion”, czyli stroje i elementy scenografii z Opery Narodowej. Cały czas trwa festiwal lalkarskim, tak że na korytarzach można spotkać kukiełki.
– Noc Muzeów na KUL- u oparta będzie na kanwie dwóch wystaw, które aktualnie prezentujemy – mówi dyrektor Muzeum KUL, Krzysztof Przylicki. – Pierwsza z nich prezentuje świetną kolekcję pana Krzysztofa Musiała, gdzie pokazujemy najwybitniejsze dzieła polskich artystów. Druga z nich to „KUL według Marii Chomentowskiej”
Te wystawy będzie można zwiedzić wraz z przewodnikiem – w gmachu KUL-u przy Al. Racławickich w Lublinie, od 19.00 do północy, co godzinę.
Biała Podlaska
Wiele atrakcji zaplanowało Muzeum Południowego Podlasia w ramach ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów. Głównym punktem programu będzie otwarcie w wieżyczce wschodniej w Parku Radziwiłłowskim wystawy ,,Archeologia na bialskim zamku”. Odbędą się też pokazy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, w tym demonstracja strzelania z najcięższego karabinu maszynowego FK A wz. 38. Swój sprzęt zaprezentuje też 23. Batalion Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. Będzie też można zjeść wojskową grochówkę przygotowaną przez Zakład Karny w Białej Podlaskiej. Imprezę uświetni koncert ,,Niepodległej – ballady i pieśni” w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego. Początek o godzinie 17.00.
Biłgoraj
Okolicznościowe wystawy, projekcje filmów dokumentalnych, nocne rozmowy o historii zwiedzanie muzealnych zakamarków – to wszystko przygotowano na Noc Muzeów, która odbędzie się dziś w Biłgoraju. – Każdy, kto odwiedzi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej na pewno nie będzie się nudził i znajdzie coś dla siebie – przekonuje dyrektor placówki, Dorota Skakuj. – Będą wystawy poświęcone Grodom Czerwieńskim powstaniu styczniowemu i Błękitne Armii generała Hallera.
Noc Muzeów w Biłgoraju rozpocznie się o godzinie 17:00 i potrwa do późnych godzin nocnych. Wstęp i obsługa przewodników jest bezpłatna. Dla wszystkich przygotowano także okolicznościowe, pamiątkowe „bilety”.
Chełm
Ciekawie zapowiada się program XII edycji Nocy Muzeów w Chełmie. Muzeum Chełmskie zaprasza na zwiedzanie wszystkich wystaw od godz. 18.00 do północy. Na zwiedzających czekają dwa interesująca spotkania.
Przy Lubelskiej 57/róg Podwalnej, o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie z ornitologiem, dr Ignacym Kitowskim, który opowie o ojcu polskiej ornitologii Władysławie Taczanowskim.
Na dziedzińcu muzeum przy Lubelskiej 55 odbędzie się koncert zespołu Bimber Boys zatytułowany „Od Arbatu po Czerniaków”. Początek o godz. 21.00.
Nocą będzie można oglądać miedzy innymi wystawy: sztuki barokowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, poświęconą Józefowi Piłsudskim, przedstawiającą dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego, poświęconą dziejom i kulturze chełmskich Żydów oraz Ecce Homo – Oto Człowiek. rzeźby Romana Śledzia.
Wstęp na wszystkie spotkania i wystawy jest wolny.
Kazimierz Dolny
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na warsztaty złotnicze, podczas których będzie można zapoznać się z technikami wyrobu biżuterii. Przygotowano wykład o złocie i oprowadzanie po wystawie srebrnych cukiernic. W filii tego muzeum, na Zamku w Janowcu nad Wisłą, przewodnicy oprowadzą chętnych po ruinach, w których wg legendy ukazują się duchy.
Krasnystaw
W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie będzie można zapoznać się z popularną niegdyś grą pall mall, polegającą na uderzaniu kijem niewielkiej piłeczki, aby trafić nią do celu. Taką rozrywką uprzyjemniał sobie czas pretendent do polskiego tronu, Maksymilian III Habsburg, gdy w XVI w. został uwięziony na krasnostawskim zamku przez hetmana Jana Zamoyskiego.
PAP / PaSe / MaK / ŁoM / MaT / opr. ToMa
Fot. archiwum