Koncert na dachu Tarasów Zamkowych, szalona ekipa muzyków grających na rusztowaniach budowlanych czy kameralny koncert Szansonistki i Retrosłuchacze, który odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. To tylko nieliczne z wielu propozycji Nocy Kultury (2/3 czerwca 2018, Lublin) dla fanów dobrej muzyki.
Koncert na dachu | Tarasy Zamkowe | 20:00-0:00 | wstęp wolny
Tegoroczną wyprawę na Noc Kultury szczególnie warto zacząć od wejścia na dach Tarasów Zamkowych. To miejsce stanie się wyjątkową sceną koncertową. Usłyszymy tam między innymi Bartosza Webera solo. Jego projekt opiera się w dużej mierze na autorskiej muzyce elektronicznej, generowanej na analogowym instrumentarium. Na dachu wystąpi również młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej. Młodzi muzycy zagrają na sześciu harfach celtyckich. Ten historyczny instrument Irlandii i Szkocji pozwoli na odkrycie m.in utworu Alleluja Cohena w zupełnie nieoczywistej aranżacji.
Gwoździem programu będzie natomiast Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki, niekiedy sprzed wieków, która mimo upływu lat nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. Koncert udowodni, że kompozycje Haydna czy Mozarta są doskonale znane współczesnemu odbiorcy, choć często nie zdaje sobie z tego sprawy.
Szansonistki i Retrosłuchacze | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów | 22:00-23:30 | rezerwacja miejsc
Kiedy przejdziemy przez Błonia pod Zamkiem a dalej ulicą Podwale, która w tym roku królować będzie na Nocy Kultury, schodami szybko dostaniemy się na Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów. Tam za okazaniem bezpłatnej wejściówki usłyszymy repertuar nawiązujący do muzyki okresu międzywojennego, m.in. piosenki „Ada to nie wypada”, „Ach, Ludwiko”, „Nie kochać w taką noc, to grzech”. Utwory w nowych aranżacjach Tadeusza Czechaka zaśpiewa Zespół wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Tę specjalną produkcję muzyczną przygotowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność. Bezpłatną wejściówkę można będzie zarezerwować już pod koniec tego tygodnia.
Antyczne Zęby Kashpirovskiego | Plac Rybny | 21:00, 22:30 i 0:00 | wstęp wolny
Już bez konieczności posiadania wejściówek na Placu Rybnym zobaczymy koncert zespołu o niezwykłej nazwie Antyczne Zęby Kashpirovskiego. Będzie to prawdziwe muzyczne show na rusztowaniu budowlanym! Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, (tak w rodzimym języku artystów brzmi nazwa zespołu) gra muzykę w stylu, który nazwali „smagis” (litewskie słowo oznaczające „zabawę”, „wesołość”). Publiczność może spodziewać się wszystkiego od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.
Muzyczną scenę Nocy Kultury znajdziemy także na Moście Kultury – tam najpierw poniosą nas salsowe rytmy, a później do tańca zagrają Czarne Lwy z Przedmieścia. Muzyka rozbrzmiewać będzie także pod Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego, gdzie usłyszymy zespoły The New Lessers, Pasażer, Kakofoniks i Pasjonatta. W programie jest także takie koncert Śpiewających Mis Kryształowych na Placu po Farze.
To jednak nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Pełny harmonogram jest już na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.
12. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 2 na 3 czerwca 2018 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
(fot. nadesłane)