Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie dostał nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Chodzi o urządzenie „Krabat Pirat”. Służy ono między innymi do fizjoterapii, rehabilitacji oraz nauki chodzenia pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym.
– Będziemy jedynym szpitalem na Lubelszczyźnie, które posiada to urządzenie – mówi zastępca dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Jolanta Niewiedzioł. – Będziemy w stanie we właściwy sposób pomóc pacjentowi. To urządzenie jest jedynym takim w tej części Polski. Jest ono fantastyczne i znakomicie wpisuje się w potrzeby naszych pacjentów. Bardzo jesteśmy wdzięczni za przekazanie nam tego daru. W naszym szpitalu znajduje się ogromna rzesza pacjentów mających trudności w uzyskiwaniu prawidłowych odruchów ruchowych. Są to dzieci z wadami wrodzonymi, wadami centralnego układu nerwowego. Wszystko co się odbija w trudnościach w ruchomości – sytuacje te staramy się w profesjonalny sposób zaopatrzyć.
Innowacyjny sprzęt
Przekazane urządzenia to swoisty „Rolls Royce” w swojej klasie. – Sprzęt jest zagraniczny, innowacyjny – zaznacza Rafał Kowalski, Centrum wózków inwalidzkich. – Jesteśmy od tego, by wskazać, że są osoby, sprzęty i dofinansowania, aby im żyło się łatwiej. Osoba niepełnosprawna nie musi siedzieć w domu, tylko może korzystać z życia. To urządzenia sprawia, że osoba niepełnosprawna nie mająca możliwości chodzenia może poczuć w wodzie, jak naprawdę się chodzi.
Ogromne szanse
– Przy tym urządzeniu nie ma niebezpieczeństwa, że głowa dziecka znajdzie się pod wodą – wyjaśnia Jarosław Napiórkowski, kierownik Zakładu Fizjoterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Ono pozwala na spionizowanie i możliwość lokomocji w wodzie. Przeniesienie wzorców chodu, które takie dziecko najczęściej w ogóle nie ma w swoim centralnym układzie nerwowym czy stworzenie ich daje szanse, aby wrócić do lokomocji w normalnym środowisku. W przypadkach, gdy dziecko nie posiada umiejętności lokomocji jest przywrócenie jej w celu uzyskania „samoobsługi” przez dziecko. To niezwykle istotne dla rodziców, ponieważ jeśli dziecko w domu potrafi się przemieścić z łóżeczka do toalety czy kuchni, samo spożyć posiłek to ogromne ułatwienie z punktu widzenia funkcjonowania rodziny.
Sprzęt będzie używany na basenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
MaTo
Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, 18.05.2018, fot. Mirosław Trembecki