Tysiące mieszkańców Lublina wzięło udział w uroczystościach z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Oficjalna część uroczystości, a także okolicznościowy festyn odbyły się na placu Zamkowym.
W wystąpieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek nawiązał m.in. do chrześcijańskich tradycji narodowych. – Nasi walczyli o to, aby w naszym kraju polski duch narodu chrześcijańskiego czuł się swobodnie. To musimy rodzić również i dzisiaj, ciesząc się i celebrując fakt, że od 29 lat w niepodległej Rzeczpospolitej rozwija się suwereny naród Polski, ale też zauważając na horyzoncie pewne zagrożenia.
Uroczystości uświetnił polonez. Wspólnie z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im Wandy Kaniorowej zatańczyli go przedstawiciele władz i zwykli lublinianie. Roztańczony korowód wyruszył sprzed Zamku i dotarł do sceny na placu Zamkowym.
Lubelskie uroczystości rozpoczęły: złożenie wieńców przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja i uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym.
O polskiej tradycji konstytucyjnej mówił tam w wykładzie okolicznościowym historyk, doktor Robert Derewenda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – To właśnie Rzeczpospolita Obojga Narodów uchwaliła pierwszą w dziejach Europy konstytucję. Dlaczego miało o miejsce właśnie u nas? Szlachta miała bardzo długą tradycję konstytucyjną, czuła się gospodarzem tego kraju, znała doskonale prawo i pod koniec XVIII w., kiedy nasi sąsiedzi chcieli rozebrać Rzeczpospolitą, stanęła na wysokości zadania. Zreformowała państwo, zniosła liberum veto i wolną elekcję, czyli wszystko to, co niszczyło to państwo.
O godzinie 10.00 w lubelskiej archikatedrze została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W homilii biskup Józef Wróbel wskazywał na Maryję Królową Polski, patronkę narodu, która uczy nas głębokiego patriotyzmu. – Bo wolność wewnętrzna, płynąca z serca, to wolność, która pozwala przekroczyć granice egoizmu myślenia tylko o sobie i wyjść na przedpole myślenia o Ojczyźnie i innych.
– Trzeci maja to powinien być radosny dzień dla każdego Polaka – mówi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Zależy nam bardzo, żeby święto 3 maja przyczyniało się do umacniania wspólnoty narodowej Polaków, dumnych z faktu, że jesteśmy narodem suwerennym w państwie niepodległym.
Jak stwierdził wojewoda, Święto Narodowe Trzeciego Maja jest w tym roku obchodzone w sposób szczególny, ponieważ łączy się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ale co roku staramy się świętować z dumą, że jesteśmy Polakami, wielką wspólnotą narodową w pięknym niepodległym państwie.
Zdaniem Przemysława Czarnka, kluczowymi słowami dzisiaj się patriotyzm i jedność. – Jak pamiętamy wszystkie zdarzenia z naszej historii, tylko jednością i wspólnym myśleniem, żeby Polska Polską była i żeby w naszym kraju po polsku się myślało, zyskiwaliśmy to, co zawsze było zagrożone przez te 1050 lat, czyli niepodległość i suwerenność. I dzisiaj cieszymy się przede wszystkim z jedności Polaków – dodał wojewoda.
O 13.00 na placu Zamkowym rozpoczął się Festyn Trzeciomajowy. W programie m.in jubileuszowy koncert pieśni i tańców narodowych, wycieczki z przewodnikami, wystawy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Uczestnicy otrzymali folder okolicznościowy i grochówkę wojskową.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona 227 lat temu, w 1791 roku. Natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane również Świętem Konstytucji, ustanowione zostało w 1919, a następnie – po 45-letniej przerwie – ponownie w 1990.
Ale uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało po raz pierwszy uznane za święto już 5 maja 1791, czyli w dwa dni po uchwaleniu tej ustawy zasadniczej.
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem