Najstarsza organizacja ekologiczna w kraju Liga Ochrony Przyrody świętuje 90-lecie istnienia. Z tej okazji w Lublinie odbyło się uroczysta konferencja poświęcona jej działalności. Dzięki pracy Ligi najmłodsi wiedzą, że należy dbać o środowisko.
Są po to, by chronić
– Celem jest ochrona przyrody Polski: zieleni, parków, rezerwatów – wyjaśnia Anna Mikołajka-Rozwałka z Ligi Ochrony Przyrody. – Wszystko po to, zachować dziedzictwo pokoleń dla potomnych. Oprócz ochrony jest też edukacja młodego pokolenia
Współpraca
– Wpływ na podejście do przyrody jest ogromny i praca od podstaw jest potrzebna – uważa Aneta Sławińska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. – Podczas współpracy działamy w różnym zakresie. Cenimy sobie wspólne konkursy wiedzy, edukację przyrodniczo-leśną czy warsztaty dla nauczycieli.
– Najważniejszą jest współpraca podczas inwentaryzowania przyrodniczego – mówi Izabela Giedroić, prowadząca zieleń miejską w Puławach. – Mamy czasy, gdy niektórym ciężko czytać, więc zrobiliśmy film, który otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmów ekologicznych.
Lata pracy
– Samo powstanie takiego społecznego ciała to w ciągu 90 lat działalności jest dużym osiągnięciem – przyznaje Piotr Kacprzak, wiceprezes zarządu głównego Ligi Ochrony Przyrody. – W okresie wojennym już powstawały parki narodowe. Systematyczne i społeczne działanie, apelowanie i opiniowanie, w takiej przestrzeni czasowej, odnosi skutek.
W regionie lubelskim Liga Ochrony Przyrody zrzesza 2000 członków.
LilKa
Fot. Lilianna Kaczmarczyk / pixabay.com