Stado „pracowitych” owiec po raz kolejny wypasa się na terenach zielonych przy grodzisku w Gródku nieopodal Hrubieszowa. Zwierzęta mają tam do wypełnienia „misję”, a jest nią „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich”. To nazwa projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
O wyjątkowości tego miejsca mówi starszy specjalista do spraw informacji i promocji w Urzędzie Gminy Hrubieszów, Piotr Tarasiuk. – Owce pasą się w rejonie dawnego grodu Wołyń, jednego z Grodów Czerwieńskich. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.
– Na terenach nadbużańskich największym problemem jest ochrona środowiska. W ostatnich latach rolnicy przestali wykorzystywać tutejsze łąki i pastwiska. Zanikają cenne gatunki roślin, a także ptaki, które odwiedzają nas w wielkiej liczbie. Poszukiwaliśmy najlepszej możliwości połączenia ochrony środowiska z funkcją turystyczną. I ten projekt oba te założenia spełnia. Wypas zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu lub październiku – dodaje Piotr Tarasiuk.
– Na tym obszarze są cenne okazy roślin, a owce gryząc je nie uszkadzają systemu korzeniowego, w przeciwieństwie do krów, które wyrywają rośliny – mówi wójt gminy Hrubieszów, Jan Mołodecki. – Wykorzystujemy to, co jest u nas najcenniejsze. Powinniśmy korzystać z tego, co naturalne. Mamy cenne przyrodniczo tereny, stąd pomysł, żeby je ukazywać i chronić.
– Owce wykonują swoją „pracę” w 100 procentach. Wykaszanie nie daje takich efektów, jak wygryzanie przez te zwierzęta. Owce pasą się wieczorem i rano. Większość dnia owce przebywają w cieniu, w namiocie. Czują się tu bardzo dobrze, ponieważ teren jest bardzo pagórkowaty. O dziwo, już pierwszego dnia zaczęły się wspinać po najbardziej stromych zboczach – opowiada opiekujący się owcami Arkadiusz Zając. Jak dodaje, owce stanowią już atrakcję turystyczną. – Tutejsi mieszkańcy organizują sobie wycieczki piesze czy rowerowe i zatrzymują się, obserwując zwierzęta. Jeśli ktoś chce odpocząć psychicznie, wystarczy posiedzieć przy nich pół godziny i człowiek się uspokaja samym patrzeniem.
To druga edycja projektu powstającego we współpracy gminy Hrubieszów z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie.
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach programu na terenie grodziska powstaje również punkt widokowy. A stado owiec należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis