Fundacja Perspektywy ogłosiła doroczny ranking uczelni wyższych. Miejsce w zestawieniu ma świadczyć o prestiżu szkoły. Jak lubelskie uczelnie wypadają na tle innych?
Uniwersytet Medyczny w Lublinie znalazł się na 21 miejscu, awansując o 3 pozycje. Spadek zanotowały Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
UMCS znalazł się o 2 pozycje niżej. Przed rokiem był 27, teraz jest 29. Rzecznik uczelni, Aneta Adamska stwierdza, że gorsza pozycja uniwersytetów wiążę się z lepszymi notowaniami uczelni technicznych czy medycznych. – Nie jesteśmy w stanie nadrobić strat w kategorii innowacyjności, która zawiera w sobie: patenty czy liczbę spółek, wydzielonych z placówek naukowych, których celem jest komercjalizacja technologii. Z drugiej strony cieszy nas, iż utrzymaliśmy 10 pozycję wśród polskich uniwersytetów. Awansowaliśmy też w kategoriach efektywności naukowej czy prestiżu uczelni.
Z kolei Katolicki Uniwersytet Lubelski odnotował stratę 5 pozycji, zajmując w tegorocznym rankingu 32 lokatę. Rzecznik prasowy KUL, Lidia Jaskuła, również zwraca uwagę na dwuznaczność systemu przyznawania punktów. – Nie można pominąć znaczącego faktu, iż na miejsce w rankingu „Perspektyw” wpływają w dużej mierze wyniki oficjalnej parametryzacji ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Kapituła przyjęła jej rezultaty na dzień 1 maja, w wyniku czego w rankingu nie zostały uwzględnione kategorie naukowe, przyznane niektórym wydziałom na skutek postępowania odwoławczego. W przypadku KUL-u ta sytuacja dotyczy Wydziału Nauk Humanistycznych, który w ten sposób otrzymał kategorię A, czyli oficjalnie potwierdzony poziom bardzo dobry.
– Poza tym nowym kryterium są wyniki badania ekonomicznych losów absolwentów, co oznacza, ze w praktyce brane są pod uwagę ich zarobki. A na Lubelszczyźnie płace należą do najniższych w kraju, na co uniwersytet nie ma żadnego wpływu – dodaje Lidia Jaskuła.
Ale w przypadku KUL-u nie brakuje też pozytywów. Uczelnia osiągnęła bardzo dobre wyniki w zestawieniu poszczególnych kierunków. – Teologia jest na miejscu 1, filozofia zajęła 3 pozycję, a filologia polska jest na miejscu 6. W pierwszej dziesiątce są też: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna – wymienia Lidia Jaskuła.
Politechnika Lubelska zajęła w rankingu 34 lokatę. Za to w kategorii innowacyjności jest liderem. Rektor uczelni, prof. Piotr Kacejko, zaznacza, iż stało się to dzięki liczbie uzyskiwania patentów. – Są one rezultatem pracy kilku bardzo dobrze umocowanych zespołów naukowych.
Natomiast w rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu znalazła się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Zawdzięcza to w znacznym stopniu dużej liczbie zagranicznych studentów
Dodajmy, że Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie znalazł się w rankingu poza pierwszą pięćdziesiątką.
KosI / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE: Bialska uczelnia na pierwszym miejscu w Rankingu Perkspektyw 2018