Tymczasowy areszt dla Jarosława Ł. ps. „Masa” i wysokiego funkcjonariusza policji w Łodzi

swiadka

Są wnioski o tymczasowy areszt dla świadka koronnego Jarosława Ł. ps. „Masa” i naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Zbigniewa G. Sprawa dotyczy oszustw na szeroką skalę oraz łapownictwa. Sprawę prowadzi lubelski oddział prokuratury krajowej.

Prokurator zarzucił Jarosławowi Ł. ps „Masa”, że między 8 sierpnia a 30 września 2012 roku wyłudził za pomocą fałszywych dokumentów kredyty i pożyczki na łączną kwotę ponad 668 tysięcy złotych w 8 bankach na terenie województw: łódzkiego i mazowieckiego. Były gangster miał przekupywać policjanta anabolikami i opałem. W sumie Jarosław Ł. usłyszał 8 zarzutów dotyczących korupcji, oszustw i składania fałszywych zeznań.

Czytaj też: Świadek koronny „Masa” zatrzymany [WIDEO]

Korzyści dla policjanta

– Zarzuty korupcyjne dotyczą udzielania wielokrotnie korzyści majątkowych w okresie 2014-2015 w Łodzi oraz innych miejscowości na terenie województwa łódzkiego – mówi Maciej Florkiewicz, szef lubelskiego oddziału prokuratury krajowej. – Korzyści tych udzielał Zbigniewowi G., a były to środki anaboliczne wielokrotnie przekazywane temu policjantowi, a także produkt grzewczy pelet o wartości niespełna 1500 zł. Łapówki były wręczane w celu zapewnienia sobie pomocy i przychylności tego funkcjonariusza.

Łapówka dla pracownika urzędu celnego

Prokurator zarzucił Jarosławowi Ł., że wspólnie z synem Mariuszem Ł. i przedsiębiorcą z Łodzi Wojciechem Z. 29 czerwca 2015 roku udzielili korzyści majątkowej w kwocie 2 tysięcy złotych Grzegorzowi S., pracownikowi II Urzędu Celnego w Łodzi. – Miało to związek z postępowaniem prowadzonym przeciwko Mariuszowi Ł. o uszczuplenie podatku akcyzowego z tytułu sprowadzenia samochodu maski Q5. W tym samym zakresie postawiono także zarzuty Mariuszowi Ł. i Wojciechowi Z. Oni również w usłyszeli dziś zarzuty wręczenia łapówki urzędnikowi, który usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej.

„Wpływy w komendzie”

Jarosławowi Ł. zarzucono również, że dwukrotnie 30 grudnia 2014 roku oraz 19 maja 2016 roku złożył fałszywe zeznania w sprawie o wykroczenie drogowe. – Zarzucono mu również, że powoływał się na wpływy w komendzie wojewódzkiej policji w Łodzi i pośredniczył w sprawie naboru do policji. Kolejny zarzut związany z oszustwem dotyczy oszustwa na szkodę właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji zajmowanej przez Jarosław Ł. nie dostał należytej zapłaty w kwocie 160 tysięcy złotych.

Naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Zbigniew G. usłyszał 4 zarzuty, które ściśle związane są z zarzutami przedstawionymi Jarosławowi Ł. – Są to zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych, czyli łapówek. Ponadto zarzucono mu, że ujawnił Jarosławowi Ł. informacje, które uzyskał z związku z wykonywaniem czynności służbowych. Ostatni przedstawiony zarzut dotyczy przyjęcia od świadka koronnego obietnicy korzyści majątkowej za udzielenie pomocy w uzyskaniu przez ustalonego kandydata pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej podczas procedury przyjęcia do służby w policji.

Zatrzymani

W sprawie zatrzymano i przesłuchano: byłego gangstera Jarosława Ł. ps. „Masa”, jego syna Mariusza Ł., policjanta Zbigniewa G., pracownika łódzkiego urzędu celnego Grzegorza S. oraz trzech przedsiębiorców. Wnioski o areszt tymczasowy dotyczą tylko Jarosław Ł. i policjanta Zbigniewa G. Obaj nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Wobec pozostałych podejrzanych zostaną zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych.

Za zarzucane przestępstwa Jarosławowi Ł grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Obecnie do czasu rozpatrzenia przez sąd rejonowy w Lublinie wniosków o tymczasowy areszt wraz z policjantem Zbigniewem G będą przebywać w policyjnej izbie zatrzymań przy Północnej w Lublinie.

ZAlew

Fot. pk.gov.pl

Exit mobile version