O tym, na jakie trudności natrafiają niepełnosprawni, rozmawiali w Zamościu przedstawiciele instytucji z Lubelszczyzny. Spotkanie dotyczyło jednostek administracji w województwie lubelskim pod kątem dostosowania do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
– Konwencja gwarantuje osobie niepełnosprawnej takie same prawa i obowiązki, jakie ma reszta społeczeństwa – mówi wiceprezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych sejmiku wojewódzkiego, Zofia Brzozowska. – Znajomość tego dokumentu powinna być powszechna. Niestety tak nie jest.
– Problemów jest naprawdę sporo. Na przykład w jednym z samorządów znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością, w której znajduje się nieformalny magazynek – stwierdza Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
– Prawo bardzo często mamy dobre, natomiast jego wdrożenie jest kiepskie. Środowisko organizacji społecznych jest na poziomie światowym, ale sprawa polega na tym, czy potrafimy stworzyć instytucję forum, które zapewni niepełnosprawnym satysfakcję i zadowolenie z własnego życia – uważa dr Andrzej Juros, z Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
– O ile zwraca się uwagę na to, co się dzieje wewnątrz, czyli windy i odpowiednie oznaczenia, w mniejszym stopniu sprawdza się to, co jest na zewnątrz. Jeśli są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, powinny one być jak najbliżej drzwi wejściowych. A taka lokalizacja jest niestety z reguły rezerwowana dla decydentów. I niepełnosprawni muszą się później „przebijać” między samochodami – o dostępności urzędów dla osób z niepełnosprawnościami mówi Wojciech Dec, prezes Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.
– Mówi się, że takie dostosowanie budynków oznacza jakieś przywileje. Ale chodzi tylko o zrównanie szans na możliwość na przykład bycia w tej samej pracy. Jeżeli osoba niepełnosprawna z powodu barier architektonicznych nie może pracować w danym obiekcie jako prawnik, to, jeżeli je zlikwidujemy, jest w stanie konkurować z innymi ludźmi, realizować się zawodowo – podsumowuje Zofia Brzozowska.
Spotkanie w Zamościu jest jednym z 4 zaplanowanych na terenie Lubelszczyzny. Projekt monitorowania instytucji ma charakter ogólnopolski. Podsumowanie zaplanowano na 2019 rok.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis