Pojawiające się coraz to nowe substancje psychoaktywne zwiększają problem uzależnień, który dotyczy nieraz bardzo młodych ludzi – alarmują specjaliści.
Ważne jest wsparcie w początkowej fazie choroby, dlatego miasto Chełm po raz kolejny dofinansowało działalność punktu konsultacyjnego, oferującego pomoc osobom uzależnionym i zagrożonym uzależnieniem od narkotyków, a także ich rodzinom.
– Wydaje się, że problem uzależnień utrzymuje na stałym poziomie, a to nieprawda – mówi psycholog i terapeuta Małgorzata Prystupa. – Widzimy, jak teraz rozwijają się uzależnienia, jak dużo powstaje nowych substancji psychoaktywnych. Ale dostrzegamy też, że ludzie coraz częściej przychodzą do nas po pomoc. To już nie jest choroba, która jest objęta skrywaną tajemnicą. Dbamy o to, żeby zgłaszające się osoby mogły się czuć bezpiecznie, nie były napiętnowane.
– Wszyscy, którzy mają jakieś podejrzenia, obawy, chcieliby skonsultować niepokojące zachowanie, coś, co może świadczyć, że dziecko lub podopieczny ma problem, mogą się udać po bezpłatną pomoc. Punkt konsultacyjny jest potrzebny szczególnie młodym ludziom w okresie letnim – mówi Katarzyna Wygiera z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm. – Mają oni wtedy dużo wolnego czasu i często brakuje nad nimi nadzoru. I wtedy najczęściej dochodzi do pierwszych eksperymentów z takimi środkami.
– Obecnie ilość substancji psychoaktywnych jest tak wielka, że kiedy przychodzą rodzice i pytają się: jak poznać, że dziecko jest pod ich wpływem, trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Mieliśmy ostatnio 12-latka, który odurzał się gazem z bitej śmietany – opowiada Małgorzata Prystupa. – Był albo bardzo pobudzony, albo ospały, zaczął jeść bardzo dużo bananów. Jego mama stwierdziła, że nigdy nie podejrzewałaby go o zażywania substancji psychoaktywnych. Przeszła do nas, ponieważ sądziła, iż dziecko ma problemy psychologiczne.
– Warto pytać swoje dzieci o ich problemy. Bardzo często młodzi ludzie źle się czują z tym, co się z nimi dzieje i wcale nie musi być tak, iż będą je przed nami ukrywać – dodaje Małgorzata Prystupa.
Punkt konsultacyjny jest zlokalizowany przy ulicy Ogrodowej w Chełmie i działa przy zakładzie leczniczym, dlatego oferuje kompleksową pomoc w jednym miejscu.
Z pomocy psychologicznej można skorzystać we wtorki w godzinach 15.00-17.00, a z pomocy prawnej w piątki o tej samej porze.
DoG / opr. ToMa
Fot. archiwum