Walka z otyłością – chorobą XXI wieku

001 2214

Lekarze z Lublina jako jedni z nielicznych od lat zajmują się leczeniem patologicznej otyłości. Pierwsze operacje odbyły się w 2008 roku. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie to jedna z niewielu placówek, która leczy tę cywilizacyjną chorobę. Medycy przez 10 lat medycy zoperowali 600 pacjentów.

– Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – mówi Tomasz Jaworski, który od lat zajmuje się leczeniem otyłości. – Najcięższy pacjent, który był operowany w naszej klinice ważył 360 kg. W 2010 roku został zakupiony specjalny stół operacyjny. Pozwala on na przeprowadzenie zabiegu u człowieka o maksymalnej wadze 380 kg.

Operacja to często dla takich osób ostatnia deska ratunku. Dieta to zaledwie 4-5% skuteczności. – Do zabiegu kwalifikują się ci, którzy mają wskaźnik masy ciała BMI powyżej 40, a dodatkowo cierpią na choroby towarzyszące – np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Często także nadmiernie obciążone są stawy – kolana i biodra, co wyklucza możliwość samodzielnego poruszania się.

Patologiczna otyłość jest chorobą XXI wieku. Wg statystyk to coraz większy problem. Eksperci szacują, że w naszym kraju wykonuje się od 2,5 do 3,5 tysiąca operacji bariatrycznych rocznie. Po takim zabiegu często konieczne jest także usunięcie nadmiaru skóry.

Lekarze z SPSK 1 zapraszają na otwarte spotkanie informacyjne dotyczące operacji bariatrycznych. Odbędzie się ono 19 maja (sobota) br. o godzinie 11.00 w budynku przy ul. Staszica 11 w Lublinie.

MaTo / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version