Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie chce ratować miejscowe zabytki. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Młodzi w akcji”, którego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na zabytkowe, ale zaniedbane miejsca w okolicy.
Młodzi ludzie zajęli się przede wszystkim zespołem pałacowo-parkowym rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie. Uczniowie przeprowadzili między innymi ankietę wśród mieszkańców oraz przygotowali wizualizację, jak to miejsce może się zmienić.
– Świadomość mieszkańców gminy na temat pałacu była znikoma – mówią uczestnicy projektu. – Większość ludzi za zabytek uważała kościół parafialny, o dworku mało kto pamięta. Jest zapomniany, bo jest zaniedbany – dodają.
– Rodzina Kleniewskich pojawiła się na terenie Powiśla Lubelskiego w 1871 roku. (…) Został wybudowany pałac, który podczas I wojny światowej został zniszczony. Teraz wygląda on tragicznie – mówi Władysław Mądzik, przedstawiciel Regionalnego Towarzystwa Powiślan.
– Kiedyś mieszkali tam ludzie, użytkowali go, to miejsce żyło. Potem zmienił się właściciel, chyba były jakieś plany, ale już do 10 lat nic się tu nie dzieje – mówią mieszkańcy Wilkowa.
Jaki pomysł mają uczniowie? – Mógłby tam powstać na przykład Europejski Dom Seniora z całym potrzebnym wyposażeniem – mówi Tomasz Jakubowski, opiekun grupy projektowej ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie. – Rozmawialiśmy z właścicielem, przekazał nam cały biznesplan przedsięwzięcia. Na jego podstawie przygotowaliśmy całą wizualizację. Wydaje nam się, że jeśli znalazłby się odpowiedni inwestor, jest to realne do wykonania – dodają uczniowie.
Joanna Kowalska, wójt gminy Wilków, nie jest aż tak zachwycona pomysłem młodych ludzi. – Wolałabym żeby dom seniora powstał w jednej z placówek gminnych. Mamy takie miejsce. To szkoła, która została zamknięta w 2010 roku. W pałacu mógłby zas powstać obiekt kulturalny – mówi.
Uczniowie z Wilkowa pojadą 12 czerwca do Warszawy na ogólnopolską prezentację projektów młodzieżowych. Tam opowiedzą o historii pałacu Kleniewskich, jego obecnym stanie oraz możliwościach przywrócenia mu dawnej świetności.
ŁuG / opr. SzyMon / ToMa
Fot. Łukasz Grabczak