Tadeusz Rolke (na zdj. z red. Grażyną Lutosławską) będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. „Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. – przypominają organizatorzy wystawy w Galerii Saskiej w Lublinie, w której pokazywane są prace fotografa. – W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”.” Zróżnicowana twórczość Tadeusza Rolke bliska jest – o czym często mówi – atmosferze reportaży Cartier-Bressona.
O najnowszym, drugim w tym roku (152) numerze kwartalnika Akcent opowie Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny pisma. Zaprosimy na spotkanie promujące Akcent, które odbędzie się we wtorek, 19 czerwca w Studiu im. Zbigniew Stepka w Radiu Lublin.
Przemysław Czapliński historyk literatury XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki i Cezary Łazarewicz, dziennikarz prasowy, reporter, publicysta, laureat Nagrody Nike za Żeby nie było śladów – opowieść o zamordowaniu Grzegorza Przemyka, byli gośćmi Jerzego Sosnowskiego w Teatrze Starym w Lublinie. W programie przywołamy fragment wieczoru, który odbył się pod hasłem „Skąd się wzięła literatura faktu”.
W prezencie będziemy mieć książki, m.in. pierwszą biografię twórcy programu Polskiego Himalaizmu Zimowego „Artur Hajzer. Droga Słonia” Bartka Dobrocha (wyd. Znak), „Trzy razy ty” Federico Moccia (wyd. Muza), „Projekt młodość” Urszuli Mijakoskiej (wyd. Muza).
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. SzyMon