Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów wzbogaciła zbiory Muzeum Lubelskiego. Jest ona najcenniejszym darem z zakresu sztuki dawnej, jaki Muzeum Lubelskie otrzymało po II Wojnie Światowej. Składa się na nią dwanaście obrazów i dwanaście zegarów. Autorami płócien są polscy malarze XIX wieku: Aleksander Gierymski, Roman Kochanowski, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Józef Simmler, Alfred Wierusz-Kowalski i Leon Wyczółkowski. Na wystawie prezentowany jest też unikatowy obraz Stanisława Wyspiańskiego wykonany w technice olejnej, rzadko stosowanej przez artystę. „Zegary z kolekcji – czytamy w zaproszeniu na wystawę – to głównie wyroby francuskie powstałe w XIX w. Ich formy ilustrują przemiany sztuki zdobniczej od klasycyzmu, poprzez biedermeier, do stylów historyzujących w drugiej połowie tego stulecia. Szczególne walory artystyczne prezentują zegary z dekoracją figuralną – wśród nich wyróżnia się dzieło wybitnego francuskiego rzeźbiarza i brązownika Pierre’a-Philippe’a Thomire”. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie prof. Iwona Hofman.
„Zawód rzemieślnik. Ja tutaj pracuję” to wystawa fotografii Jakuba Szymańskiego, jaka zostanie otwarta w poniedziałek (25.06.2018) o godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. To wydarzenie jest zwieńczeniem trzyletniej pracy fotografa. „Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza – pisze Jakub Szymański. – Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadził swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Rozpocząłem wykonywanie portretów właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele. Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią.” Podczas wernisażu odbędzie się promocja albumu fotograficznego towarzyszącego wystawie. Jakub Szymański będzie gościem programu.
Wystawa prac Mikołaja Ławniczaka, Iwony Mysery oraz Henryka Żarskiego czynna jest w Galerii Art Brut w Lublinie (Peowiaków12). Prace Henryka Żarskiego znajdują się w słynnej kolekcji Jeana Dubuffeta Collection de l’Art Brut w Lozannie. Dzięki malarstwu Henryk Żarski zaczął mówić (przez lata uważany był za osobę głuchoniemą). Miał wtedy 45 lat. O wystawie opowie Agnieszka Wójtowicz.
Wrócimy też do wtorkowego spotkania w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin, podczas którego odbyła się promocja najnowszego numeru kwartalnika „Akcent”.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Stanisław Wyspiański (1869-1907), Dziewczynka w czerwonej sukience, olej na płótnie. Muzeum Lubelskie. Obraz z kolekcji Iwony i Ireneusza Hofmanów