Akademia zdrowego serca. Jak żyć po zawale?

3 88

Akademia zdrowego serca – to cykl spotkań skierowanych do pacjentów po zawale organizowanych przez bialski szpital. Pacjenci oraz ich bliscy mają możliwość edukacji w zakresie mechanizmu zawału, leczenia oraz dalszego postępowania po wypisie ze szpitala.

Informacje, jakie otrzymują w trakcie spotkań pacjenci są niezwykle cenne.

– Te informacje mają na celu to, żeby pacjenci wdrożyli właściwe zmiany w swoim stylu życia, aby zmniejszyć tempo progresji miażdżycy, ryzyko kolejnego zawału – mówi koordynator projektu, a zarazem prowadząca wykład „Fakty i mity o życiu po zawale”, specjalista-kardiolog Magdalena Kociuk. – Są to szeroko zakrojone działania edukacyjne, mające na celu to, żeby maksymalnie wydłużyć tym pacjentom życie, żeby żyli w dobrym zdrowiu i nie mieli ponownie kłopotów kardiologicznych.

W przypadku osób, które przebyły zawał ważna jest profilaktyka.

– Najbardziej mnie martwi to, że pacjenci w zasadzie nie znają jednego z najdoskonalszych leków, jakie istnieją w kardiologii: nie znają znaczenia i bardzo pozytywnego działania systematycznej aktywności fizycznej. Kładziemy na to nacisk. W czasie zajęć uczymy pacjentów jak powinni być uruchamiani po zawale, jak stopniowo powinni zwiększać zakres aktywności fizycznej, jakie powinni stosować treningi. To jest obszar, o którym w zasadzie pacjenci nie mają zielonego pojęcia. Bardzo często myślą, że po zawale trzeba prowadzić oszczędny tryb życia, nie ruszać się, siedzieć, leżeć i oglądać telewizję. To jest wielkim błędem.

W bialskim szpitalu odbyła się już pierwsza edycja Akademii zdrowego serca. Miała ona charakter pilotażowy. Obecnie realizowana jest druga edycja projektu, w której planowane są spotkania z psychologiem, fizjoterapeutą, ratownikiem medycznym oraz dietetykiem. Pacjenci mieli już okazję wysłuchać wykładu kardiolog Magdaleny Kociuk.

– Bardzo dużo można się dowiedzieć o tym, czego lekarz nie wytłumaczy podczas wizyty – mówi jedna z pacjentek. – Leki, gimnastyka, ćwiczenia oraz spacery – to jest najbardziej potrzebne – dodaje.

– Spotkanie było bardzo dobrze przygotowane – dodaje słuchacz wykładu. – Dowiedziałem się jak dalej żyć po przebytym zawale. Myślę, że także ludzie, którzy nie przeszli zawału mogą coś wynieść z takich spotkań.

– Najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi to też osoby, które mają wpływ na życie naszych chorych. To oni kształtują to, co pacjenci robią w wolnym czasie, co jedzą i jak się zachowują. Dlatego ich też chcemy edukować, żeby wiedzieli jakie działania podjąć, żeby wesprzeć pacjentów, którzy przebyli zawał – dodaje Magdalena Kociuk. – Mamy też zajęcia praktyczne – uczymy pacjentów jak postępować w krytycznych sytuacjach oraz w tej najbardziej krytycznej sytuacji, czyli zatrzymania krążenia. Staramy się robić wszystko, żeby takie sytuacje nie miały miejsca, ale niestety, pacjenci po zawale są pacjentami podwyższonego ryzyka.

W ramach projektu Akademia zdrowego serca planowana jest też publikacja poradnika dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

Spotkania organizowane w ramach Akademii zdrowego serca są otwarte, odbywają się w każdy czwartek o godzinie 10.00. Potrwają do 19 lipca. Nie obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. 

MaT (opr. DySzcz)

Fot. nadesłane/ www.szpitalbp.pl

Exit mobile version