Chełm: powstaje film o Dyrekcji

mini 4

Wielu chełmian chce zagrać w fabularyzowanym filmie dokumentalnym przedstawiającym historię osiedla Dyrekcji w Chełmie. Do castingu na kilkunastu potrzebnych ekipie statystów zgłosiło się blisko sto osób.

Film przedstawiający burzliwą historię tej klimatycznej części miasta to pomysł miejskich urzędników na pokazanie losów jednej z największych inwestycji międzywojennej Polski – budowy osiedla kolejowego, które dziś jest jedną z atrakcji turystycznych Chełma.

Oprócz statystów ekipa filmowa szukała na spotkaniu z mieszkańcami także ciekawych wspomnień, pamiątek czy rekwizytów.

– Przyniosłam album ze zdjęciami – mówi chełmianka Danuta Gzik. – To są lata 60., gdzie są fragmenty Dyrekcji. A czy chcę zagrać? Chcę spróbować.

– Ten rower był bardzo popularny w latach 20./30. – mówi Radosław Stasiewicz, właściciel zabytkowego roweru. – To rower transportowy, ma ok. 40 m długości. Ludzie sprzedawali na nim jedzenie, lody, transportowali żywność. Po to zgłosiłem rower, żeby wziąć udział w tej przygodzie.

– Jednym z elementów tej historii będą elementy fabularyzowane – mówi Grażyna Stankiewicz, pomysłodawca i reżyser filmu dokumentalnego „Dyrekcja”. – Ma to nie tylko walor estetyczny, ale również aspekt społeczny. W tym co robimy ważne jest,  żeby zaangażować do tej produkcji jak największą część lokalnej społeczności, bo to jest film o nich. Szukamy przechodniów, mieszkańców Dyrekcji z lat 20. i 30., kolejarzy, szukamy pań, które uprawiały ogródek i prowadziły dom, dzieci i młodzieży, samochodów, wozu drabiniastego, elementów związanych z uniformem i pracą kolejarza.

– Pamiętajmy, że Dyrekcja była jedną z największych inwestycji międzywojennej Polski- mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – To znakomicie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy również, że jest to potężny kawał historii miasta i jego mieszkańców, zarówno tych, którzy przed wojną tworzyli to osiedle, jak i tych, którzy przez dziesięciolecia tutaj mieszkali. Na pewno gdy już film będzie gotowy, zaprosimy mieszkańców na bezpłatną prapremierę.

Zdjęcia rozpoczną się za nieco ponad tydzień, a film o niezwykłej historii pięknego przedwojennego osiedla Dyrekcji w Chełmie będzie można obejrzeć jesienią.

DoG (opr. DySzcz)

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version