Chełm: Szkoła Dialogu uczy o przeszłości miasta

dsc04904 1

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chełmie zorganizowali kolegom z „ogólniaka” wycieczkę śladami kultury żydowskiej.

Uczniowie odwiedzili między innymi miejsce, w którym Niemcy utworzyli getto dla chełmskich Żydów, najważniejszą dla kupców ulicę Pocztową, tablicę upamiętniającą polityka Szmula Zygielbojma i kino, w którym pierwszy koncert zagrała skrzypaczka Ida Haendel.

– Zrozumiałam, że Żydzi tworzyli historię naszego miasta – mówi uczestniczka warsztatów Nikola Pawelec. – Teraz, kiedy chodzę po tych ulicach, wiem, że za każdym miejscem kryje się jakąś historia; na każdej ulicy w każdym budynku coś się działo. Inaczej patrzę na nasze miasto.

– Pewnie jak większość mieszkańców, sama też słabo znałam tę część historii Chełma – mówi polonistka Marzena Boćwińska. – A dzisiaj to już nie są dla mnie bezimienni ludzie.

Wydarzenie przygotowano w trakcie warsztatów ogólnopolskiego projektu Szkoła Dialogu, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju.

DoG / opr. ToMa

Fot. powyżej Domini Gil / poniżej nadesłane

Exit mobile version