Zatrudniają osoby wykluczone społecznie, dając im szansę na normalne życie. W Lublinie odbyła się gala przyznania certyfikatów Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” dla podmiotów ekonomii społecznej.
– To duże wyróżnienie – stwierdza Krystyna Fus, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. – Istotny tu jest nie tylko aspekt społecznych, ale i jakość. Bo są to produkty z najwyższej półki.
– Ekonomia społeczna wypełnia lukę na rynku, bowiem jej podmioty zatrudniają osoby wykluczone. Są to ludzie bezrobotni czy niepełnosprawni. A przede wszystkim cały zysk nie trafia do portfela właściciela przedsiębiorstwa, ale jest przeznaczany wyłącznie na potrzeby tych osób – wyjaśnia Arkadiusz Sadowski, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej „Misericordia”.
– Zakład „Misericordia” działa w Lublinie już od 9 lat. Zatrudniamy 39 niepełnosprawnych. Nasza firma cateringowa jest zawsze postrzegana jako przedsiębiorstwo, gdzie najważniejszy jest człowiek. Osoba, która przeżyła chorobę, gdy zacznie pracować, czuje się „pełnowartościowym” człowiekiem, odnajduje radość życia. Nasi pracownicy są sumienni, punktualni, solidni – stwierdza ks. Tadeusz Pajurek.
– Zatrudniamy 63 osoby z niepełnosprawnościami. Praca daje im dużą satysfakcję. Mogą wyjść z domu, być aktywne, spełniać się życiowo, realizować plany – dodaje Małgorzata Paprota, dyrektor Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej.
– Warto zatrudniać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Śmiem twierdzić, ze wszystkie produkty przewyższają jakością konkurencję, ponieważ pracownicy wkładają w nie serce – uważa Artur Czubaszek, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Łukowie.
Znak „Zakup Prospołeczny” to symbol, w którym wykorzystano rozpoznawalne elementy: kod kreskowy, serce, torbę na zakupy. Szczegóły można znaleźć na zakupprospoleczny.pl.
LilKa / opr. ToMa
Na zdj. Wręczenie certyfikatów Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”, Lublin, 25.06.2018, fot. Mirosław Trembecki