Jeden park, wiele zmian. Zabytkowe tereny w Białej Podlaskiej zyskają nowy blask

park1 2

W Białej Podlaskiej trwa kolejny etap rewitalizacji otoczenia zabytkowego Parku Radziwiłłowskiego. W ramach inwestycji zaplanowano szereg prac, między innymi modernizację amfiteatru, remont budynków muzealnych oraz budowę parkingów. Całkowity koszt wszystkich prac to blisko 20 mln złotych.

Przebudowa wjazdu

W ramach zaplanowanej rewitalizacji ma rozpocząć się przebudowa głównego wjazdu do Parku Radziwiłłowskiego. – Wielu białczan ma świadomość, że wjazd do parku jest utrudniony przez wzniesienie przez mostek powodujący turbulencje – wyjaśnia Radosław Plandowski, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. – Będzie on teraz przebudowany. Po wykonanych pracach mostek będzie przypominał obecną infrastrukturę parku, bo będzie wykonany z piaskowca.

Amfiteatr

Inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców to modernizacja amfiteatru. – Zyska on zadaszenie. Prace zostaną zakończone jesienią tego roku. Zakończyła się rozbiórka, obecnie trwa budowa, a efekty już są widoczne – dodaje Plandowski.

Muzeum

Ważna prace prowadzone są też w budynkach należących do Muzeum Południowego Podlasia. – Przeprowadzamy się do oficyny zachodniej, gdzie już na poddaszu są wyremontowane pomieszczenia – przyznaje Wioletta Jarząbkowska, dyrektor muzeum. – Będą nam one służyły jako biura. Prawie ukończony jest remont części B – oficyny zachodniej. W niej znajdzie się pracownia digitalizacji, plastyczna oraz biblioteka. W budynku głównym muzeum będzie remontowana „szyja”, czyli tunel łączący bramę wjazdową z wieżą wartowniczą. Dzięki gruntownej modernizacji zyskamy nową przestrzeń wystawienniczą, a budynek będzie udostępniony niepełnosprawnym, bo znajdzie się z nim winda.

Ogromna wartość historyczna

Park Radziwiłłowski ma ogromną wartość historyczną. Przypomina jak wyglądała dawna rezydencja rodu magnackiego Radziwiłłów. – Jednym z ciekawych obiektów architektonicznych na terenie parku jest kaplica pw. św. Jozefata Kuncewicza – zaznacza dr Szczepan Kalinowski, regionalista. – Charakterystycznym obiektem jest wieżyczka narożna – kapliczka dawnego pałacu Radziwiłłowskiego. Jest ciekawa na skalę Polski – to jeden z nielicznych obiektów z bogatą dekoracją w technice sgrafitto. Na sklepieniu kapliczki przedstawione są orły radziwiłłowskie niosące trzy trąby, więc wiadomo, że był to herb tego rodu.

W związku z prowadzonymi pracami do końca sierpnia został zamknięty główny wjazd do parku. Dostępny jest wjazd bramą boczną. W związku z zaplanowanym remontem budynku głównego Muzeum Południowego Podlasia, placówka ta najprawdopodobniej już w połowie wakacji zostanie zamknięta dla zwiedzających.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

 

Exit mobile version