Jest bardzo źle. Susza dotyka kolejnych upraw

susza2 1

Susza mocno daje się we znaki rolnikom. Wysokie temperatury w ostatnich trzech miesiącach i brak deszczu przynoszą poważne straty. W najważniejszym okresie rozwoju roślinom – w tym zbożom, kukurydzy i owocom – zabrakło wody.

– Jest bardzo, bardzo sucho. Szczególnie źle jest z pszenica jarą. Przypuszczam, że plonu będzie o 30% mniej. Wszystko więdnie. Mimo że zboże ma wykształcone kłosy, są one puste z braku wody. Nie ma ziarna. Ziemniaki wyglądają tak jak w lipcu: zaczynają podsychać –  mówią rolnicy.

– Mamy nowy raport na temat suszy. Niestety wyniki nie są optymistyczne. Sytuacja jest bardzo zła. Jeśli chodzi o zboże jare 100% gmin jest zagrożone suszą. Niewiele lepiej jest w przypadku zbóż ozimych – 98%. Występuje też dosyć duża susza w uprawach kukurydzy, tytoniu i rzepaku. Zagrożenie pojawia się też w przypadku chmielu. Bardzo niewesoła sytuacja jest też, jeśli chodzi o warzywa gruntowe – informuje prof. Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

– Już na dzisiaj straty oceniamy co najmniej na 20% – dodaje Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

– W 2015 roku mieliśmy dotkliwą suszę, ta jawi się jeszcze gorzej. Wielu stratom już nie zdążymy zapobiec – stwierdza Dariusz Krzywiec z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaleca rolnikom, żeby po zbiorze rośliny głównej, jeżeli będzie taka możliwość, wysiewali poplony, aby dostarczyć paszy zwierzętom. Przez suszę paszy wyprodukowanej z głównych upraw może zabraknąć. 

MaK / opr. ToMa

CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie najlepiej przygotowane na suszę. Trwa szacowanie szkód

Exit mobile version