Kraśnik: zmiana tablicy zamiast wyburzenia pomnika

pomnik 11

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Lubelskiego wyraził zaniepokojenie pozostawieniem pomnika Partyzantów Powiatu Kraśnickiego z lat 1940–1944.

Jak czytamy w przesłanym przez Związek piśmie: „pomnik w swojej formie, treści i przekazie jest przykładem architektury socrealizmu, która upamiętnia poprzez wizerunek partyzanta z sowiecką bronią, napisy na tablicach (…) formację komunistyczną walczącą nie o niepodległość Polski, a hegemonię państwa wrogiego, tj. Związku Sowieckiego”.

Pomnik miał być usunięty na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Instytut Pamięci Narodowej uznał, że pomnik jest niezgodny z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Na oficjalnym portalu miejskim można przeczytać, że z taką opinią nie zgadza się duża grupa mieszkańców, a też władze Kraśnika.

Wobec tego wojewoda lubelski stwierdził, że nie ma potrzeby wyburzania pomnika, a wystarczy zmiana umieszczonych na nim tablic, które nawiązują do okresu komunistycznego i do działania partyzantki komunistycznej.

Zgodnie z prawem samorząd Kraśnika ma obowiązek doprowadzić pomnik do zgodności z ustawą do 6 lipca.

MaK

Fot. krasnik.eu

CZYTAJ TAKŻE: Czy pomnik Partyzantów Powiatu Kraśnickiego zostanie zburzony?

 

 

Exit mobile version