Gdyby przeprowadzić małe badanie opinii publicznej i zapytać, z czym kojarzy się Państwu czwartek, to idę o zakład, że zdecydowana większość respondentów powiedziałaby: „z kryminałem”. Szczególnie ci trochę „retro – respondenci” pamiętający czasy dobrych, starych „Kóbr”. No właśnie: retro. Retrokryminał zapewne kojarzy się w całej Polsce z dwoma twórcami, czyli Markiem Krajewskim i Marcinem Wrońskim. W całej Polsce pewnie tak jest, ale u nas w Lublinie, u nas na Lubelszczyźnie, retrokryminał kojarzy się przede wszystkim z tym jednym, jedynym Marcinem Wrońskim. Piszę o tych skojarzeniach, bo cykl spotkań z polskimi twórcami kryminałów, cykl, który realizujemy do sześciu lat, urodził się dzięki Marcinowi Wrońskiemu. Wydawało nam się, że niewykorzystanie szansy na promocję Lublina, jaką dają retrokryminały Marcina Wrońskiego, byłoby co najmniej przeoczeniem, jeśli nie zaniedbaniem. Tak powstał projekt Kryminalne czwartki w Lublinie.
Przez te pięć lat nasze spotkania przerodziły się w rozpoznawalny w Polsce całoroczny festiwal literatury kryminalnej. Gościliśmy tych najlepszych i najpopularniejszych „złotej ery” polskiego kryminału: wspomnianego już Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zygmunta Miłoszewskiego, Wojciecha Chmielarza, Katarzynę Bondę, Ryszarda Ćwirleja obok innych znakomitych twórców. Lista zapraszanych gości zmieniała się, ale była jedna „stała”, czyli coroczne spotkanie z Marcinem Wrońskim, którego obok epitetów „najlepszy” i „najpopularniejszy” śmiało mogliśmy obdarzać jeszcze jednym: „nasz”. Kolejne spotkania związane były z następującym po sobie powieściami z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Kolejne spotkania zawsze też wypełnione były niezwykłymi opowieściami o „minionym” Lublinie. Jednocześnie przez te pięć lat spotkań usiłowaliśmy się przyzwyczaić do myśli, że cykl o Zydze kiedyś dobiegnie kresu. I choć nie udało się oswoić tej myśli, to z faktami trudno dyskutować. Dlatego po wydaniu dziesiątego, ostatniego tomu przygód Komisarza Gliny z innej gliny postanowiliśmy w ramach Kryminalnych czwartków w Lublinie przygotować Pożegnanie Komisarza.
Kryminalne czwartki w Lublinie – VI edycja
Pożegnanie Komisarza
18 czerwca 2018
godz. 16.00 – DDK Bronowice – odsłuchanie audycji Piąty Maciejewski (impreza zamknięta)
19 czerwca 2018
godz. 10.00 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po centrum Lublina (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
godz. 12.00 – plac Litewski – fragmenty książki Pogrom w przyszły wtorek czyta Wioletta Tomica
godz. 10.30 – VII Liceum Ogólnokształcące – odsłuchanie słuchowiska A na imię jej będzie Aniela (impreza zamknięta)
godz. 17.00 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po Czwartku (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
20 czerwca 2018
godz. 10.00 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po centrum Lublina (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
godz. 10.00 – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego – odsłuchanie słuchowiska Tango nie kłamie (impreza zamknięta)
godz. 14.00 – Rynek Starego Miasta – fragmenty książki Morderstwo bez cenzury czyta Jarosław Zoń
godz. 17.00 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po Kośminku (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
21 czerwca 2018
godz. 10.00 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po centrum Lublina (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
godz. 14.00 – Pub Podwórko – fragmenty książki Gliny z innej gliny czyta Tomasz Bielawiec
godz. 16.30 – wycieczka śladami Komisarza Maciejewskiego po centrum Lublina zakończona w Radiu Lublin (zapisy: komisarz@radio-lublin.pl)
godz. 18.00 – Studio im. Budki Suflera Polskiego Radia Lublin – spotkanie z Marcinem Wrońskim (impreza otwarta)
W dniach 19-21 czerwca restauracje Magia, Panie Przodem, Sielsko Anielsko i Zielony Talerzyk oferują upusty (10% – 20%) na posiłek dla dwóch osób gościom, którzy je odwiedzą z jedną z książek Marcina Wrońskiego.