Lublin: mieszkańcy znaleźli sposoby na czystsze powietrze

panel1

Dofinansowanie wymiany pieców starego typu, uchwała antysmogowa dla Lublina, a także objęcie całego miasta planami zagospodarowania przestrzennego – to niektóre z rekomendacji pierwszego w Lublinie panelu obywatelskiego.

W panelu wzięło udział 60 losowo wybranych mieszkańców Lublina, którzy spotykali się przez 6 kolejnych sobót i pracowali nad rekomendacjami służącymi poprawie jakości powietrza w Lublinie. Łącznie paneliści przedstawili 250 propozycji, dotyczących m.in. ogrzewania, transportu, planowania przestrzeni, zieleni i działań edukacyjno-informacyjnych. Poparcie 80% panelistów otrzymało 55 rekomendacji.

Wśród propozycji pojawił się też zapis o pełnej ochronie obszaru Górek Czechowskich. – Choć mieszkańcy przyjęli taką rekomendację i tak nie jest możliwe wprowadzenie jej w życie – mówi szef Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, Piotr Choroś. – Na części tego obszaru stoją już domy. Ponadto teren ten jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje tam zabudowę

Prezydent miasta Krzysztof Żuk zapowiedział, że miasto uwzględni argumenty z panelu obywatelskiego.

Mieszkańcy zaproponowali również obniżenie cen biletów okresowych komunikacji miejskiej, ale według ratusza nie wpłynie to na zmniejszenie liczby samochodów w Lublinie. Wśród rekomendacji jest też 1 milion złotych na wymianę pieców kaflowych.

Prezentacja wszystkich rekomendacji panelu obywatelskiego jest dostępna na stronie internetowej lubelskiego ratusza

MaK / TSpi / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version