Lublin: odznaczenia dla bohaterów wolności

img 6215 2

Krzyżami Wolności i Solidarności zostali dziś (15.06.) uhonorowani lubelscy działacze opozycji demokratycznej. Uroczystość odbyła się w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród odznaczonych jest szef Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. – Jak wspomina – kiedy rodziła się „Solidarność” nikt nie myślał o medalach i zaszczytach. Wizja, że można wywalczyć wolną, niepodległą ojczyznę była najważniejszym przesłaniem tego, co robiło. Ale dziś żyjemy w innych okolicznościach i bardzo dobrze, ze pamięta się o tych ludziach, którzy byli gotowi dać bardzo dużo dla Polski.

– Uroczystość jest dowodem na to, że po wielu latach dostrzegamy zasługi naszych bohaterów – mówi dyrektor oddziału IPN w Lublinie, Marcin Krzysztofik. – Jest to być może trochę przykre, że robimy to dopiero teraz, bowiem część z tych osób nie doczekała, żeby tę nagrodę móc osobiście odebrać.

– Pracowałem wtedy w Hucie Stalowa Wola. Kiedy powstały tam struktury związkowe, założyłem zespół doradczy dla przewodniczącego „Solidarności”. Robiliśmy różne ekspertyzy, prowadziliśmy negocjacje z dyrekcją – opowiada Jerzy Kopeczek.

– Okres stanu wojennego to był czas pomagania przyjaciołom. To była nadzieja, że coś u nas się jednak zmieni. Mówiliśmy: „zima wasza, wiosna nasza”. I czekało się do kolejnej wiosny, lata, że jednak to wszystko przeminie – mówi kolejna odznaczona Elżbieta Gacek z Chełma. – Przez wiele lat byliśmy całkowicie zapomniani – dodaje.

– W czasie stanu wojennego ukrywałem się razem z żoną przez cały rok w różnych miejscach w Lublinie, a jednocześnie założyłem podziemną drukarnię – informuje Zenon Binkiewicz.  

Krzyż Wolności i Solidarności jest przyznawany od 2011 roku. Prezydent Polski nadaje go działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości lub respektowanie praw człowieka w PRL. Dzisiaj Krzyż otrzymało 20 osób, w tym 4 pośmiertnie.

RMaj

Na zdj.: Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, 15.06.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version