Michałkiewicz: „Dobry start” to bardzo ważny program

michalkiewicz 9

Dzisiaj (11.06) rusza akcja informacyjna ws. wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł dla każdego uczącego się dziecka w ramach programu „Dobry start”.

– Ministrowie oraz wiceministrowie w ośmiu województwach będą mieli swoje spotkania z kuratorami, dyrektorami szkół i pracownikami, którzy zajmują się wypłatą tych świadczeń – oświadczyła minister Elżbieta Rafalska. – Bardzo nam zależy, aby tę informację rodzice mieli jak najwcześniej – dodała.

W ramach programu „Dobry start” będzie wypłacane przysługujące raz w roku jednorazowe świadczenie. – Na wniosek, a więc nie z automatu, nie z urzędu, będzie przysługiwało dziecku lub osobie uczącej się do 20. roku życia – mówiła minister i zaznaczyła, że w przypadku niepełnosprawnych dzieci lub niepełnosprawnych osób uczących się świadczenie będzie wypłacane do 24. roku życia.

Wniosek o wypłatę świadczenia będzie można składać za pośrednictwem Internetu od 1 lipca, a w tradycyjnej formie papierowej – od 1 sierpnia.

Ze świadczeń w programie „Dobry start” miałoby skorzystać 4 mln 600 tys. dzieci, a rodzin, które miałyby złożyć wnioski jest ponad 3 mln 400 tys.

– To kolejny element naszej polityki, mającej na celu wsparcie polskich rodzin – powiedział Krzysztof Michałkiewicz (na zdj.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu Lublin. – Opozycja patrzy na wszystko z perspektywy Warszawy i nie zdaje sobie sprawy z tego, ile polskich rodzin we wrześniu ma trudny czas, bo musi przygotować swoje dzieci do szkoły, a także nie chce, żeby czuły się one gorsze od rówieśników więc starają się na wszelkie sposoby i w miarę możliwości, żeby i ładnie wyglądały i miały wszystkie rzeczy, które są potrzebne w szkole i żeby rozpoczęcie roku nie było dla nich stresem, ale by było radosne – dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Świadczenie nie będzie przysługiwało, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie „Dobry start” będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą).

Dokument zakłada, że wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą). Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.

Rozpatrzenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku złożonego w lipcu i sierpniu i wypłata świadczenia nastąpią nie później niż do końca września.

ToNie / PAP / opr. SzyMon

 

 

Exit mobile version