/fot. materiał RL/
„Na własne uszy” to cykl comiesięcznych spotkań (z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych) z wybitnymi twórcami reportaży radiowych i słuchowisk. Spotkania będą organizowane w przestrzeni kawiarni w Cafe Próba (ul. Grodzka 5), co sprzyja nawiązaniu rozmów. Bohaterami spotkań będą wybitni radiowcy, laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in.: Małgorzata Nabel-Dybaś, Żaneta Walentyn, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Katarzyna Michalak, Mariusz Kamiński, Maria Brzezińska, Bartosz Panek.
12 czerwca, godz. 18.00, Cafe Próba, spotkanie z Katarzyną Michalak i Agnieszką Czyżewską Jacquemet; prezentacja reportażu „Marmur i dzieci”.
Katarzyna Michalak – łodzianka, z wykształcenia polonistka. Od 2001 r. pracuje w Redakcji Reportażu Radia Lublin, którą kierowała od 2011 do maja 2018 roku. W 2003 roku ukończyła prestiżową EBU Master School on Radio Features. W latach 2011-2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego przy Europejskiej Unii Nadawców. Była głównym koordynatorem 41. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów, która odbywała się w Lublinie w maju 2015 roku. Zajmuje się również popularyzowaniem sztuki świadomego słuchania. W latach 2012–2014 prowadziła comiesięczne spotkania słuchaczy z reportażem Na własne uszy w klubie Czarny Tulipan obecnie prowadzi te spotkania w Cafe Próba. Uprawia głównie feature, czyli reportaż artystyczny – gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury, muzyki i filmu. Fascynują ją spotkania z ludźmi i możliwości radiowego medium w ukazywaniu prawdy o człowieku. Jej reportaże emitowane były w rozgłośniach niemieckich (ARD) i Radiu Czeskim. Laureatka znaczących nagród (2005 – Prix Europa Berlin (wspólnie z Moniką Hemperek) – Chłopcy z Wygnanki, 2006 – Reportażysta Roku, 2006 – Prix Italia – Niebieski płaszczyk, 2009 – Prix Italia (wspólnie z Dorotą Hałasą) – Modlitwa zapomnianej, 2014 – Prix Marulić – Złoty chłopak, 2015 – Złoty Mikrofon, 2017 – Prix Bohemia (wspólnie z Agnieszką Czyżewską Jacquemet) – Marmur i dzieci).
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – historyk sztuki. Od 1993 roku związana jest z Redakcją Reportażu Radia Lublin. Nieustannie pracuje nad tym, aby świat zrozumiał subtelną różnicę między czasownikiem „słyszeć” a „usłyszeć”. Nigdy nie umawia się na wywiad, lecz na spotkanie. Słuchając opowieści, czuje się jak uczeń na fascynującej lekcji bez względu na to, czego dotyczy rozmowa. Uważa, że przy pracy z tak delikatną materią jak ludzkie losy i emocje autor jest dodatkiem. Niezbędnym, ale jednak dodatkiem. Jego rolą jest takie skomponowanie dokumentu, aby słuchacz mógł się w tej opowieści odnaleźć, aby powstał most między ludźmi. Wielokrotnie nagradzana (2011 – Reportaż Roku – Ostatni lot, 2014 – Reportażysta Roku, 2015 – Bronze Medal International URTI Grand Prix – Przystanek Inny, 2016 – Prix Europa Special Commendation – Gówniany interes, 2017 – Prix Bohemia (z Katarzyna Michalak) – Marmur i dzieci).
Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet i Katarzyny Michalak „Marmur i dzieci”
„Marmur i dzieci” – uniwersalna opowieść o uchodźstwie, którego najważniejszą przyczyną jest lęk i troska o przyszłość najmłodszych. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak spędziły kilka dni na dworcu w Brześciu, słuchając poruszających historii uchodźców o prześladowaniach i przemocy. Z ukrytymi mikrofonami towarzyszyły imigrantom w próbie przekraczania granicy. Dziesiątki uciekinierów z Czeczenii od miesięcy próbują dostać się do Polski. Są odsyłani przez polską straż graniczną pod pretekstem braku wizy, pomimo iż deklarują, że są uchodźcami i chcą złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Zawracani z granicy imigranci trafiają na dworzec w Brześciu zwany z tego powodu Małą Czeczenią. Tu żyją, śpią, jedzą, tu ich dzieci uczęszczają do szkoły demokratycznej, prowadzonej przez charyzmatyczną społeczniczkę Marinę Hulię.
Fot. Mateusz Sobolewski