„Chaos w opiece zdrowotnej nad dziećmi” – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli publikując swój najnowszy raport. Zdaniem Izby, dzieci w wieku szkolnym nie mają zapewnionej spójnej i kompleksowej opieki zdrowotnej. Lubelskie jest pod tym względem na odległym miejscu w kraju.
Niewystarczająca jest liczba personelu medycznego opiekującego się dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Utrudnia to zapewnienie równego dostępu do leczenia oraz wydłuża czas oczekiwania na nie.
Najwyższe wskaźniki, określające liczbę lekarzy specjalistów dziecięcych przypadających na 10 tys. uczniów, odnotowano w województwie łódzkim. Najbardziej niekorzystna dla pacjentów sytuacja wystąpiła w województwie lubuskim, w którym nie było żadnego specjalisty w siedmiu specjalizacjach.
W województwie lubelskim na 10 tysięcy uczniów przypada 30 chirurgów dziecięcych, 4 lekarzy specjalistów otolaryngologii, 2 specjalistów endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz 3 kardiologów.
Nasz region dobrze wypada w przypadku stomatologii dziecięcej, oraz onkologii hematologii. NIK alarmuje, że z roku na rok rośnie liczb osób uchylających się od obowiązku szczepień. Lubelskie nie przoduje. Średnia dla kraju to 4 odmowy szczepień na 1000 mieszkańców. W naszym regionie w 2017 roku ten wskaźnik wynosił 2,9.
TSpi
Fot. KS