Po raz dwunasty kultura wyszła na ulice Lublina. Na mieszkańców i turystów czeka masa atrakcji: od koncertów, poprzez spektakle, wystawy czy instalacje artystyczne. Jednym z największych przedsięwzięć jest rekonstrukcja nieistniejącej ul. Krawieckiej, instalacja artystyczna Krawatoskada, mapping na budynku Poczty Głównej czy Sensualna Brama.
– Wszystkich wydarzeń zorganizowanych w ramach Nocy Kultury nie jesteśmy w stanie policzyć – powiedziała Radiu Lublin dyrektor festiwalu, Joanna Wawiórka-Kamieniecka. – Możemy mówić, że jest to kilkaset wydarzeń w ciągu jednej nocy. Dla gości najważniejsze jest to, że miasto będzie przepełnione atrakcjami dla oka, ucha i pozostałych zmysłów. Niezależnie od której strony zechcemy rozpocząć wieczorny spacer, na pewno nasycimy się wrażeniami.
Tej nocy dzieci nie muszą iść spać po tradycyjnej dobranocce. Noc Kultury to setki wydarzeń nie tylko dla dorosłych, ale właśnie dla najmłodszych. Na Błoniach pod Zamkiem trwają warsztaty z układania figurek z cukru…
Na dachu jednej z galerii handlowych występuje muzyk Bartosz Weber.
– To są własne kompozycje, jeszcze niewydane – mówi artysta. – To jeden z moich pierwszych koncertów solowych. Bardzo się cieszę. To inteligentna muzyka taneczna. Jeśli ktoś chce do niej tańczyć, to tańczy, jeśli chce posłuchać, to słucha.
Nietypowe miejsce na wystawienie swojego spektaklu wybrał również profesor Leszek Mądzik. Jego przedstawienie pod tytułem „Warstwy” o 22.00 rozpoczęło się na schodach Zamku Lubelskiego.
W organizację całego przedsięwzięcia włączają się nie tylko młodzi artyści, ale również duże instytucje. Przykładem może być Teatr im. Juliusza Osterwy, który otworzył dziś swoje drzwi. Ci, którzy zdobyli bezpłatne wejściówki mogli obejrzeć spektakl „Ludzie inteligentni”.
– To komedia, która jest idealna na czerwcowy wieczór – opowiada pracownica placówki, Anna Długosz.
Remont deptaka i rozkopana ulica Królewska sprawiają, że ciasno i tłoczno robi się na Starym Mieście i w okolicach. Mimo tego, uczestnicy Nocy Kultury traktują utrudnienia z przymrużeniem oka.
– Ulica Podwale jest najciekawsza. Nie trzeba wchodzić na Stare Miasto – radzi Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury.
Wydarzenia z Nocy Kultury relacjonujemy na antenie Radia Lublin.
PaW
Fot. archiwum
CZYTAJ: Noc Kultury: trwają ostatnie przygotowania
CZYTAJ: Ulica Krawiecka bohaterką Nocy Kultury
CZYTAJ: Organizacja ruchu w czasie Nocy Kultury. Jak przemieszczać się po Lublinie?