Pas lotniskowy szansą na rozwój Chełma i okolic. Co mogą zyskać?

dsc05240

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podpisał umowę na dofinansowanie budowy betonowego pasa startowego na lotnisku akademickim w Chełmie.

Zanim minister parafował umowę, nie mógł nachwalić się Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i podkreślał, że budowa pasa betonowego pociągnie za sobą kolejne inwestycje i otworzy nowe perspektywy rozwoju nie tylko dla uczelni, ale także dla miasta. – Mam poczucie, że są to jedne z najlepiej zainwestowanych pieniędzy w tej kadencji ministerstwa – mówił wicepremier Jarosław Gowin. – PWSZ w Chełmie wyróżnia się praktycznym podejściem do modelu kształcenia – kierunki są wyprofilowane pod potrzeby regionalnego rynku pracy. Absolwenci kierunku lotnictwo są rozkupywani na pniu, znajdują oferty zatrudnienia na całym świecie. Dzięki tej inwestycji będzie można kształcić więcej pilotów. Mam nadzieję, że będzie to też szansa na rozwinięcie przedsięwzięć o charakterze przemysłowym. PWSZ ma potencjał, by stać się partnerem dla międzynarodowych koncernów lotniczych.

Nowe możliwości

– Pas betonowy to dla nas zwiększenie możliwości szkolenia, bo stajemy się niezależni od warunków pogodowych, które wcześniej uniemożliwiały wykonywanie startów i lądowań – wyjaśnia prof. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. – To niezbędnik do pełnego procesu szkolenia pilotów samolotowych i śmigłowcowych, a jednocześnie przepustka do poszerzenia oferty szkoleniowej i zachęcenia, by w naszego ośrodka mogły korzystać osoby z zagranicy. Pas betonowy to okno na świat, zachęcenie potencjalnych inwestorów, którzy będą w stanie przylecieć i wylądować w każdych warunkach.

Rozwój Chełma i okolic

– Mam nadzieję, że pas betonowy będzie istotnym argumentem przemawiającym, że warto inwestować w Chełmie lub najbliższej okolicy, a tym samym by nasi absolwenci nie musieli wyjeżdżać za pracą, a mogli zostać tutaj – dodaje rektor PWSZ.

– Lotnisko będzie położone w bezpośrednim sąsiedztwie z najnowszymi laboratoriami naszego regionu – zauważa Jacek Kosiński, pełnomocnik ds. inwestycji rektora PWSZ. – Biznes musi się rozwijać w oparciu o nowe technologie. Liczymy, że atrakcyjność lokalizacyjna pozwoli rozwinąć współpracę regionu i zwiększyć jego atrakcyjność w skali kraju.

Ostatnie prace przy przetargu

– Całość prac szacowana jest na kwotę ok. 24 mln zł. Jesteśmy w końcowej fazie przygotowywania procedury przetargowej i mam nadzieję, że zostanie on ogłoszony w przyszłym tygodniu. Liczę, że umowa z potencjalnym wykonawcą zostanie podpisana w lipcu, aby firma jak najszybciej mogła przystąpić do fazy projektu oraz przygotowania logistycznego przedsięwzięcia – dodaje rektor PWSZ.

– Mamy świadomość, że ceny robót budowalnych rosną. Jeśli 16 mln zł okaże się kwotą niewystarczającą to ministerstwo jest w stanie zwiększyć dotację – obiecuje wicepremier Gowin.

Uczelnia już w przyszłym tygodniu chce ogłosić przetarg na budowę betonowego pasa startowego. Czas na realizację inwestycji przewidziano do 2021 roku, ale władze chełmskiej PWSZ chcą zrealizować te przedsięwzięcie możliwie jak najszybciej.

DoG

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, 11.06.2018, fot. Dominik Gil

Exit mobile version