Szkoły zawodowe – strzał w dziesiątkę

piekarz

Elektromechanicy, mechanicy samochodowi, budowlańcy – przedstawiciele tych zawodów na pewno nie narzekają na brak zajęcia. W województwie lubelskim trwa kampania „Zawodowy strzał w 10 – wybierz swoją przyszłość”. To inicjatywa kuratorium oświaty przy wsparciu samorządów, a także Ochotniczych Hufców Pracy.

– Dualny system kształcenia zawodowego, czyli teoria w szkole i praktyka u przedsiębiorcy, to najlepsza forma kształcenia zawodowego – mówi komendant wojewódzki OHP w Lublinie, dr Piotr Gawryszczak. – Jesteśmy zainteresowani tym, aby jak najwięcej osób uczyło się w takiej formie, ponieważ uważamy, że jest to najlepsza forma kształcenia praktycznego.  

– Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, aby młodzi ludzie, którzy zdecydują się na taką formę kształcenia, te zawodowe umiejętności praktyczne zdobywali w rzeczywistym środowisku pracy – mówi lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – To jest rzecz niezwykle istotna. Ale bardzo wielkim wyzwaniem, które stoi przed nami wszystkimi, jest kwestia mentalności społecznej i tego, aby młodzi ludzie wspólnie ze swoimi rodzicami i opiekunami, świadomie dokonywali wyboru swojej dalszej drogi kształcenia.

– Dla młodego człowieka jest jeszcze magnes w postaci kieszonkowego, czyli miesięcznego wynagrodzenia, które w pierwszym roku równe jest 4% średniego wynagrodzenia, w drugim roku – 5%,a  w trzecim – 6%. To wszystko zalicza im się do stażu pracy.

– Włączamy się w akcję promocyjną kształcenia zawodowego – mówi naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie Beata Janiszewska-Brudzisz. – Przez wiele lat były z tym ogromne problemy, ponieważ młodzież wybierała wykształcenie ogólne. Dzięki temu dzisiaj cierpimy obserwując rynek pracy: brakuje kucharzy, specjalistów innych, bardzo niszowych zawodów. Mam nadzieję, że uda nam się to odbudować.

– Musimy budować powszechne przekonanie, że kształcenie ustawiczne jest po prostu nieodłącznym elementem życia zawodowego. Potrzebna jest kampania społeczna w tym zakresie, ale też przygotowanie konkretnych rozwiązań prawnych – dodaje Teresa Misiuk.

Zainteresowani nauką mogą liczyć na wynagrodzenia refundowane m.in. przez OHP. Wśród nowych zawodów refundowanych w województwie lubelskim znalazły się m.in. rolnik i… jeździec.

OHP wydał specjalny folder dla zainteresowanych szkołami branżowymi. Kampania będzie prowadzona m.in. w mediach.

RMaj (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version