Cyfrowa rewolucja czeka archidiecezję lubelską. Wkrótce rozpocznie się wdrażanie e-Kościoła, czyli nowoczesne e-usługi w parafiach. Przez Internet będzie można załatwić wiele kościelnych formalności.
– System zakłada stworzenie jednej platformy, na której wierny załatwi wszelkie spawy związane z funkcjonowaniem swojej parafii, wspólnoty, znajdzie informacje dotyczące konkretnej parafii, obejrzy transmisję online ze swojego kościoła – mówi ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Dzięki cyfrowej wymianie informacji dużo prostsze stanie się załatwienie spraw związanych z sakramentami: ślubem, chrztem. System umożliwi zdalne dosyłanie dokumentów z zachowaniem wszystkich zasad RODO dzięki bezpiecznej platformie ePUAP. Projekt zakłada też stworzenie sieci powiadomień, np SMS-owych, odnośnie etapu załatwiania jakiejś sprawy.
– Kościół nie może stać z boku tego, czym żyje społeczeństwo, dlatego bardzo się cieszę, że jesteśmy obecni w social media, Internecie, a teraz jeszcze na platformie e-Kościół – mówi ks. Mirosław Ładniak. – Dzięki temu mamy kontakt z naszymi wiernymi. Jeżeli organizuję Ekstremalną Drogę Krzyżową, to nie wyobrażam sobie, żeby nie było tego na portalach społecznościowych. To udogodnienie.
– Oprócz tego będzie dużo korzyści poza-kancelaryjnych – dodaje ks. dr Adam Jaszcz. – Na przykład zostaną zdigitalizowane oraz udostępnione dobra kultury, które znajdują się w zasobach archiwum diecezjalnego. To jest ogromna szansa. Na takiej zasadzie działa dzisiaj wiele archiwów i bibliotek w świecie. Możemy mieć dostęp do konkretnych treści nie wychodząc z domu. To będzie olbrzymie ułatwienie dla osób, które prowadzą działalność naukową, wyszukują swoich przodków.
– Korzystanie ze źródeł i docieranie do nich jest podstawowym wymogiem jeśli chodzi o podejmowanie jakichkolwiek badań naukowych – mówi Marcin Baranowski z Instytutu Historii KUL. – Rozwój archiwów cyfrowych nie tylko ułatwia nam dostęp, pozwala nam zaoszczędzić czas i środki finansowe, ale ma też inny walor: dzięki dostępowi cyfrowemu udaje się zachować oryginały w lepszej formie.
– Chcemy też opracować szlaki turystyczne po zabytkowych kościołach Lublina – mówi ks. dr Adam Jaszcz. – Udostępnione zostaną również dobra kultury dotąd nieupublicznione, dzieła sztuki, obrazy, perełki architektoniczne, na jednej kompletnej stronie internetowej.
– To wychodzenie naprzeciw w dzisiejszym świecie jest bardzo potrzebne, a jednocześnie my jako Kościół jesteśmy też obecni w tych miejscach, do których normalnie byśmy może nawet nie dotarli – dodaje ks. Mirosław Ładniak. – Jest to na pewno przyszłość Kościoła i dobrze, że już teraz bierzemy w niej udział.
– Myślę, że kiedy mówimy o cyfryzacji, warto też zwrócić uwagę na to, że nie jest naszym celem wyeliminować osobiste spotkanie z drugim człowiekiem. Cyfryzacja jest tylko pewnym elementem naszej diecezji – mówi ks. dr Adam Jaszcz.
Jeszcze nie wiadomo, czy online będzie można złożyć ofiarę, jednak technicznie taka możliwość istnieje.
Wartość projektu to blisko 19 milionów złotych, z czego ponad 16 milionów pochodzi z funduszy europejskich. System obejmie całą archidiecezję lubelską, czyli 280 parafii i 1 100 000 wiernych. Cała platforma ma być gotowa w 2021 roku, jednak będzie uruchamiana etapami, więc pierwsze funkcje powinny być gotowe za kilka miesięcy.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. archiwum