W Grodzisku Żmijowiska rekonstruują średniowieczny piec do wytopu szkła

20180601 103214

Kilka ton okrągłych kamieni i dobrej jakości gliny zostanie wykorzystanych przy budowie pieca do wytopu szkła w Grodzisku Żmijowiska pod Wilkowem. Rekonstruktorzy z tarnowskiego Bractwa „Gladii Amici” próbują stworzyć piec według średniowiecznych opisów. 

– Fundamenty już mamy – mówi główny budowniczy Maciej Denenfeld. – Teraz jesteśmy na etapie budowania pierwszego piętra. To dość duży piec. W oryginalnym projekcie miał ok. 4x3m. My go trochę zmniejszyliśmy, bo opalanie takiego pieca jest trudne.

– To będzie piec na bazie prostokąta – wyjaśnia jeden z rekonstruktorów, Jarosław Michałek. – Mamy położone fundamenty i kilkadziesiąt centymetrów ścian. Podzieliliśmy go na dwie komory. Pierwsza, malutka, będzie odpowiadała za przygotowanie zestawu szklarskiego, czyli wyprażenie piasku z popiołem, a później do odprężania gotowych wyrobów. Druga jest komorą wyrobową. Na spodzie będzie palenisko – tu będziemy zakładali główny ogień, który będzie miał za zadanie ogrzać tygle znajdujące się powyżej.

– Jeśli chodzi o wczesne średniowiecze, czyli okres, którym się tutaj zajmujemy badawczo, to jest dużo zabytków szklanych, ale to prawdopodobnie są importy, i to z odległych terenów – mówi Paweł Lis, kierownik oddziału Grodzisko Żmijowiska. – Ta technologia, którą chłopcy chcą odtworzyć sięga swoimi korzeniami XII wieku.

Rekonstruktorzy będą pracowali do niedzieli. Pod koniec sierpnia podczas warsztatów archeologii doświadczalnej nastąpi próba wytopu szkła w nowym piecu.  

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version