W Osuchach może powstać muzeum na miarę XXI wieku

dsc 2821

Oryginalne umundurowanie wojsk polskich i niemieckich, unikatową broń i historyczne wyposażenie jakiego używano podczas II wojny światowej, dokumentację fotograficzną, pamiątki oraz listy można było oglądać podczas uroczystości 74. rocznicy bitwy pod Osuchami.

Wystawa jest elementem działań zmierzającym do otworzenia w Osuchach – pierwszego w Polsce – Muzeum Pamięci Walk Partyzanckich. Z taką inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – Osuchy 1944.

– Przyświeca nam cel badawczy i edukacyjny dotyczący działalności partyzanckiej – mówi wnuczka uczestników bitwy Osuchowskiej, historyk, dr Agnieszka Pawłowska-Kubik. – Chcemy, by było to centrum interaktywne, edukacyjne, dopasowane do oczekiwań odbiorcy XXI wieku. Chcielibyśmy również połączyć funkcjonowanie tego centrum z Puszczą Solską, znajdującą się w okolicy, która była miejscem wielu walk i bitew powstańczych.

Rozegrana pod Osuchami bitwa, zwana także bitwą nad Sopotem, była największa bitwą partyzancką w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej „Sturmwind II”.

Niemcy skierowali przeciw polskim oddziałom około 30 tysięcy żołnierzy, w tym wojska Wehrmachtu, SS, jednostek pancernych i lotniczych.

TsF

Fot. TsF

CZYTAJ: „To była bitwa na śmierć i życie”. 74 lata temu partyzanci walczyli pod Osuchami

Exit mobile version