01.07.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

kulik

Adam Kulik obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Poeta, prozaik, reporter, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych, będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Przyjrzymy się kilku miejscom, z którymi jest związany, zapytamy o to, jakimi tropami wędruje jego literacka wyobraźnia, kim są ważni dla niego ludzie. Usiądziemy przy biurku, przy którym powstają jego książki i scenariusze do filmów – mebel należał kiedyś do Bolesława Leśmiana.

W ramach programu spotkań literackich podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie, odbyły się premiery sześciu książek. – „Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej – czytamy na stronie Warsztatów Kultury – jest bariera językowa. Podczas gdy ta bariera nie jest większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), rzutuje ona przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei. W tym kontekście szczególnie istotna zdaje się więc być dbałość o dobry przepływ aktualnej myśli, publicystyki i literatury, tłumaczonej na języki narodowe. Taką rolę pełni stworzone w Warsztatach Kultury wydawnictwo pod nazwą Wschodni Express, które od kilku lat zajmuje się wprowadzaniem na polski rynek książki najbardziej aktualnej prozy i poezji z krajów Partnerstwa Wschodniego.” W tym roku, w ramach Wschodniego Expressu ukazały się następujące pozycje: Kateryna Babkina „Sonia”, Andrij Lubka „Pokój do smutku, Hałyna Kruk „Wakacje nad Letą” , Julia Cimafiejewa „Cyrk i inne wiersze”, Ołeksandr Bojczenko „Wasi, nasi oraz inni”   oraz Mykoła Riabczuk „Poprzednie życie”. O książkach opowie Aleksandra Zińczuk.

„Po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza, krakowski krytyk literacki Andrzej Franaszek spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji. Spojrzał na twórczość Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego życia i choroby. Kim był twórca Pana Cogito prywatnie? Z czym się zmagał, jak cierpiał? Jakiego siebie wymyślił na użytek wierszy i esejów?” – pyta Łukasz Drewniak, który poprowadził rozmowę z Andrzejem Franaszkiem w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołamy pierwszą część rozmowy.

Agata Tuszyńska, autorka m.in. znakomitych książek biograficznych, których bohaterami byli Maria Wisnowska, I.B. Singer, Irena Krzywicka, Hilary Koprowski, Józefina Szelińska czy Wiera Gran, a także wydanej niedawno książki „Bagaż osobisty. Po marcu” – wielogłosowej opowieść grupy przyjaciół, pomarcowych emigrantów, napisała dwa lata temu książkę o jamnikach i ich słynnych właścicielach. W tej kolejności. W Domu Słów w Lublinie, w cyklu „W stronę” (tym razem w stronę biografii), odbyło się spotkanie z pisarką, która przyjechała wprawdzie bez współautora książki „Jamnikarium”,  jamnika Loni, ale i tak to on był najważniejszym bohaterem tego wieczoru. Przypomnimy fragmenty tego spotkania w niedzielny poranek, w dniu, w którym w Polsce przypada „Dzień psa”.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Adam Kulik

Exit mobile version