Jej brat od lat patronuje jednej z ważniejszych ulic miasta. O jego zasługach przypomina tablica ustawiona na cmentarzu przy ulicy Lipowej w ramach szlaku prowadzącego po grobach znanych lublinian. O niej – Józefie Kunickiej, siostrze Władysława, zasłużonej lubliniance – zapomniano.
Józefa Kunicka była radną miejską aż trzech kadencji, polityczką, społeczniczką, nauczycielką. Jej wielką pasją była edukacja. Reprezentowała samorząd miejski w Radzie Szkolnej Lublina i w 1922 roku weszła w skład działającej przy niej Komisji Powszechnego Nauczania.
Opracowała statut obowiązku szkolnego, dzięki któremu siedmioklasowe wykształcenie stało się obowiązkowe dla wszystkich dzieci. Za naukę nie trzeba było płacić. Lublinianie wybrali Kunicką do rady miasta aż trzykrotnie. Jako działaczka PPS-u skutecznie walczyła o godniejsze pensje dla robotników.
26 czerwca przy grobie Józefy i jej brata stanęła wreszcie tabliczka przypominająca kim była.
„Kunicka. Szkic do portretu” – reportaż Katarzyny Michalak usłyszą Państwo po 20.00.
Na zdjęciach: Powyżej: Józefa Kunicka. Fotografia z albumu maturzystek Szkoły Handlowej Żeńskiej Władyslawa Kunickiego w Lublinie. Zbiory WBP im. H. Łopacińskiego.
Poniżej: Katarzyna Zabratańska, prezeska Innej Fundacji oraz fotografie tablicy upamiętniającej Józefę Kunicką – fot. Katarzyna Michalak.