Wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską to skomplikowany proces polityczny, prawny, ale także i społeczny uważa dr Robert Tabaszewski (na zdj.) z Instytutu Prawa KUL, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
– Polska jest doświadczona przez Trybunał w Luksemburgu, jesteśmy krajem, który dosyć często tam występuje więc to nie będzie pierwsza taka sytuacja – powiedział gość Tomasza Niespiała. – Kolegium KE może zainicjować tę procedurę w sytuacji kiedy prawa podstawowe są naruszane, jest to zresztą ciekawe ponieważ prawnicy w Polsce spierają się, czy w ogóle Karta Praw Podstawowych może mieć zastosowanie jako podstawa wszczęcia przeciwko Polsce przed organami unijnymi – dodał.
Wczoraj (02.07) Komisja Europejska w trybie pilnym wezwała Polskę do usunięcia uchybień związanych z reformą Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o zapis ustawy, który mówi o przejściu w stan spoczynku sędziów Sadu Najwyższego, który ukończyli 65. rok życia. Zgodnie z ustawą tacy sędziowie mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli złożyli oświadczenie o chęci orzekania, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego. W obecnym składzie Sądu Najwyższego 27 sędziów osiągnęło taki wiek.
ToNie / opr. SzyMon
Film i fot. Weronika Pawlak