Trzy godziny dzielą nas od początku wyjątkowego spektaklu, który zobaczymy na niebie. Dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne – w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa – wydarzą się jednocześnie. Obserwować będą je m.in. miłośnicy astronomii w Urzędowie, którym przewodniczyć będzie opiekun Koła Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza, Józef Baran. – Opisując to słowami Mikołaja Kopernika „A cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko co piękne”.
Czemu ta pełnia jest wyjątkowa?
– M.in. ze względu na długość tej pełni. Rozpocznie się po godz. 20.20, ale całkowita faza zaćmienia rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa do 23.13. To godzina i 43 minuty. Czegoś takiego w tym stuleciu już nie obejrzymy – jesteśmy wybrańcami losu – przekonuje Józef Baran.
– Chcę oglądać, bo ostatnie takie było 100 lat temu i zbiega się ze 100 letnią rocznicą odzyskania niepodległości – mówią mieszkańcy Urzędowa. – Będzie czerwony, mieszkam po zachodniej stronie, ale wyjdę poszukać otwartego nieba. Dzieci takich rzeczy nie widziały, więc my też będziemy obserwować.
Skąd takie zjawisko?
– W tym momencie jest pełnia księżyca i na niebie Słońce układa się w jednej linii z Ziemią i księżycem – wyjaśnia Józef Baran. – Trzy ciała niebieskie są na jednej linii, więc ziemia rzuca cień w kierunku księżyca. Księżyc wchodzi w cień Ziemi i mamy zaćmienie księżyca. W tym roku jest ono o tyle wyjątkowe, że księżyc jest oddalony od nas i wystąpiła szansa na duży cień.
– Drugim zjawiskiem jest tzw. opozycja Marsa – mówi Maciej Derejski, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. – To ułożenie planety po przeciwnej stronie planety niż Słońce. Planeta znajduje się blisko, a jego tarcza będzie duża.
– Takie zjawisko jednoczesnej opozycji Marsa oraz zaćmienia księżyca miało miejsce ostatnio 11 sierpnia 1356 roku – zauważa Józef Baran. – Następne nastąpi dopiero 26 kwietnia 2488. Obliczenia te pokazują, jakie mamy szczęście, że zostaliśmy obdarowani czymś tak wyjątkowym.
Jak oglądać?
– Zaćmienie księżyca jest dobrze widoczne gołym okiem. Księżyca nie trzeba przyciągać aparatem. Dziś chodzi o jego zmianę koloru – tę wyjątkowość. Zestawienie pozycji planety obok księżyca na jednym zdjęciu jest czymś ciekawym. Jeśli będziemy chcieli zobaczyć szczegóły na tarczy danej planety to dopiero wtedy potrzebujemy teleskopu – wyjaśnia Derejski.
– Możemy spacerować pod tak pięknym niebem. U góry księżyc, poniżej Mars, oba ciała czerwone – zauważa Józef Baran.
Miłośnicy astronomii będą gromadzić się m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Urzędowie oraz w Lublinie nieopodal skrzyżowania ul. Turystycznej i Pliszczyńskiej. A żeby oglądać indywidualnie wystarczy wyjść po zachodzie słońca z domu i spojrzeć w niebo.
MaK
Na zdjęciu Mars. Fot. pixabay.com