To będzie wyjątkowe wydarzenie poświęcone dzieciom, które wygrały walkę z nowotworem. Warszawska Onko-Olimpiada ma pomóc w powracaniu do normalnego życia po chorobie, która wyrwała dzieciaki z codziennej rzeczywistości. W sportowych zmaganiach weźmie udział także 10 pacjentów z województwa lubelskiego, którzy są podopiecznymi Fundacji Spełnionych Marzeń.
– Kiedy dowiedziałem się o chorobie, miałem dwa dni załamania. W przetrwaniu najtrudniejszych chwil pomagała mi rodzina oraz personel medyczny – wspomina Dawid Ptak. – Kiedyś trenowałem w piłkarskich klubach. Pobyt w szpitalu niestety wywarł wpływ na moją kondycję, ale chcę wrócić do formy. To kwestia czasu. Udział w Onko-Olimpiadzie to dla mnie wielka szansa. Mam okazję zapomnieć o chorobie i poznać wiele osób oraz zintegrować się z tymi, którzy mają podobne doświadczenia. Moje dyscypliny to badminton i ping pong. W tych konkurencjach radzę sobie całkiem nieźle. Z chorobą wygrałem życie, w olimpiadzie liczę na nagrodę rzeczową.
– To budujące, gdy najpierw widzi się podopiecznego w szpitalu, a później można obserwować jego medalowe sukcesy. Ta radość jest wzruszająca – mówi Magdalena Pietnoczko. – Są przygotowania i mobilizacja, a potem czas na sportową rywalizację i nagrody, które wręczają gwiazdy. Na finał nie brakuje atrakcji integracyjnych, np. dyskoteka czy grill.
– Nigdy nie wolno przestawać wierzyć w to, że kiedyś choroba minie – mówi mama Dawida, Ewa. – Udział w sportowych zmaganiach pozwala na kolekcjonowanie pozytywnych wspomnień.
– Ważne jest, by dziecko – zgodnie ze swoim wiekiem – było maksymalnie aktywne – tłumaczy Marzena Samardakiewicz, psycholog kliniczny i onkopsycholog. – To sygnał, że choroba jest tym, przez co można przejść, by to doświadczenie życiowe zamknąć w historii. Utrzymanie aktywności fizycznej przez osoby będące w trakcie leczenia chorób nowotworowych ma kolosalne znaczenie.
Onko-Olimpiada odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia w Warszawie. Uczestnikami sportowej rywalizacji będą dzieci ze wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce oraz pacjenci z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Rumunii oraz Turcji.
Jak pomóc w organizacji tej imprezy? Wspierając Onko-Olimpiadę pomagasz dzieciakom w pierwszym kroku włączania się do normalnego funkcjonowania. Dołączając do zbiórki przyczyniasz się do tego, aby wydarzenie było zorganizowane na wysokim poziomie i bezpiecznie – tak, aby uczestnicy mogli bez przeszkód rywalizować i bawić się – piszą organizatorzy. Szczegóły są dostępne na: www.zrzutka.pl.
LilKa / opr. MatA
Fot. www.onkoolimpiada.pl