Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

sanok 1003285 960 720

Dziś (12.07) po raz pierwszy jest obchodzone nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Zostało ustanowione we wrześniu zeszłego roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej między innymi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami, walkę w oddziałach partyzanckich czy żywienie mieszkańców miast i żołnierzy.

Święto przypada w dniu, w którym 75 lat temu rozpoczęła się pacyfikacja wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. To właśnie tam odbędą się centralne uroczystości. Rozpocznie je msza święta z udziałem delegacji władz państwowych i samorządowych, środowisk kombatanckich i potomków rodzin pomordowanych.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy wsi współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez porucznika Jana Piwnika „Ponurego”. Pierwszego dnia – 12 lipca 1943 roku – hitlerowcy pojawili się w Michniowe z listą mężczyzn podejrzanych o działalność w konspiracji. Zamknęli ich w stodole i podpalili. Część osób wywieziono także do obozów zagłady i do pracy przymusowej. Kiedy w nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali pociąg pośpieszny relacji Kraków – Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców, oprawcy w odwecie wrócili do Michniowa. 13 lipca zamordowali niemal wszystkich przebywających tam Polaków, a samą wieś doszczętnie spalili, uniemożliwiając powrót ocalałym. Zginęły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Michniów stał się symbolem wszystkich miejscowości spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, których w obecnych granicach państwa jest 817.

Lubelskie obchody odbędą się w Serokomli. Rozpocznie je o godzinie 10.00 msza święta w intencji pomordowanych.

IAR / MaTo

Fot. pixabay.com

Exit mobile version