Zmniejszają się zapasy krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje do krwiodawców, a także osób, które do tej pory nie oddawały krwi o pomoc.
– Zwłaszcza w czasie wakacji zapotrzebowanie na krew jest większe. Jest to związane między innymi z większa liczbą wypadków. Potrzebna jest krew zwłaszcza określonych grup – mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, dr Elżbieta Puacz. – Apelujemy i prosimy mieszkańców Lubelszczyzny, by podzielili się tym, co najcenniejsze, a czego nie można wyprodukować – dodaje.
Poszkodowany może przyjąć krew o identycznej grupie krwi. – Przy jakichkolwiek krwotokach przekazuje się szesnaście jednostek krwi – opowiada dr Puacz. – Szesnaście jednostek to szesnastu anonimowych dawców o takiej samej grupie – dodaje.
W czasie wakacji wiele osób zgłasza się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie po raz pierwszy. – Moja córka zainspirowała całą rodzinę – opowiada mieszkanka Lublina. – Tak się czasem zdarza, że to młodzi ludzie są wzorem dla starszego pokolenia. Ona już ma książeczkę honorowego krwiodawcy, a ja uświadomiłam sobie, że często pędząc za codziennymi sprawami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są ludzie, którzy potrzebują naszej krwi. Chciałabym teraz regularnie odwiedzać to miejsce – dodaje.
– Nagłe przypadki zdarzają się przez całą dobę, także ten ruch mamy ciągle – opowiada Radiu Lublin Magdalena Hempel z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Czas jest bardzo ważny, szczególnie wtedy kiedy pacjent jest w bardzo ciężkim stanie. Technicznie wygląda to w ten sposób, że jest telefon i zamawiana jest krew. Odszukuje się odpowiedni składnik, szybciutko go wydajemy i przekazujemy do transportu – dodaje.
– Są osoby, które mają bardzo trudne grupy krwi, choroby nowotworowe albo było leczenie, które spowodowało zmiany, czyli tzw. immunizację – mówi dr Pracza. – Wtedy dobieranie jest bardzo szczegółowe, albo potrzebujemy dawców, którzy mają najlepszą grupę krwi: 0Rh-. Potrzebujemy krwi od osób, które noszą tą grupę lub ARh-, ale także ARh+ – dodaje.
Informacje o warunkach zostania krwiodawcą są między innymi na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Tam także są informacje dotyczące zapotrzebowania na krew określonych grup.
RMaj
Fot. archiwum