Muzeum na Majdanku ze starą nazwą, „niemiecki nazistowski obóz” w opisie

majdae

Nazwa  Państwowe Muzeum na Majdanku zostaje, ale ministerstwo zaleca jej uzupełnienie. W opisie miałoby się  znaleźć określenie  – niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941 – 1944).

Muzeum już używa nazwy opisowej, na przykład na stronie internetowej – mówi rzecznik placówki Agnieszka Kowalczyk-Nowak. Zarządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego muzeum na Majdanku ma nowy statut. Z niego wynika, że nazwa siedziby głównej pozostaje niezmieniona, nadal nosi nazwę Państwowe Muzeum na Majdanku. Może również posługiwać się nazwą opisową, czyli do członu głównego możemy dopisywać Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady 1941-1944 – informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Muzeum na Majdanku.

O zmianę nazwy wystąpił urząd wojewódzki

– Wojewoda przyjął rolę głosu społeczności naszego regionu – wyjaśnia Radosław Brzóska, rzecznik wojewody lubelskiego. – Dlatego też 6 lutego zwrócił się do wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego wypowiadając liczne apele środowisk kombatanckich z terenu województwa, którzy sygnalizowali, że nazwa muzeum w niewystarczający sposób wypowiada historyczną prawdę na temat tego miejsca. Pojawiła się propozycja by nazwę zmienić, uzupełnić i sformułować w nazwie Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku.

– Proponowaliśmy zmianę ustawową, by w oficjalnej nazwie było rozszerzenie – zaznacza Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Ministerstwo zdecydowało. Nam zależy by wszędzie, również na tablicach przy wjeździe na Majdanek, było rozszerzenie.

Zmiany w oddziałach

– Zmianie uległy nazwy oddziałów – zauważa Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – Muzeum od 2004 roku opiekuje się miejscem pamięci w Bełżcu, a od 2012 miejscem pamięci w Sobiborze. W Bełżcu jest Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady 1942-1943 oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, zaś w Sobiborze – Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady 1942-1943 oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

Wprowadzenie zmian

– Ze statutu wynika, że możemy posługiwać się nazwą główną i z niej będziemy korzystać. Zmiana nie wymusza na nas całego systemu oznakowania terenu i wprowadzania do dotychczasowej identyfikacji wizualnej nowych elementów – dodaje Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – Zmiany wprowadziliśmy już na naszej stronie internetowej. Ze statutu wynika, że powinniśmy posługiwać się nazwą główną (krótszą) i nią będziemy się posługiwać.

– Rada uznała, że zmiana nazwy jest konieczna, jednak większością zadecydowała, że główny człon pozostaje bez zmian – wyjaśnia Waldemar Podsiadły, członek rady muzeum. – Szczegóły dotyczące sprawstwa pozostawiała Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem prowadzącym. Ze strony dyrekcji Majdanka nie ma oporu, by rozszerzona nazwa pojawiała się na informatorach. Jeżeli tak się nie będzie działo, to większość członków rady muzeum będzie na to zwracała uwagę.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zmieniło też nazwy muzeum w Sztutowie. Muzeum , które mieści się na terenie byłego obozu koncentracyjnego nazywa się po jak dawniej „Muzeum Stutthof w Sztutowie”.

JZon

Fot. Alias, CC by 2.0, wikipedia.org

Exit mobile version